
Aktivizační metody ve výuce (seminář / webinář)
Seminář / webinář představuje aktivizační výukové metody a předkládá konkrétní příklady, kterými lze obohatit dějepisnou výuku.
Seminář / webinář představuje aktivizační výukové metody a předkládá konkrétní příklady, kterými lze obohatit dějepisnou výuku.
Vedoucí projektu: Petr Placák Doba realizace: 2017–2020 Popis projektu: Snaha o jediný výklad dějin patří k základním charakteristikám totalitních, autoritativních i různých národoveckých režimů, dobu normalizace nevyjímaje. Projekt nastíní, jak se s monopolním nárokem komunistického režimu na dějiny vyrovnávalo nezávislé…
Tato antologie vznikla jako webová interaktivní učebnice, která by měla usnadnit výuku moderních dějin na středních školách. Není však určena pouze učitelům a studentům, ale všem, které problematika ideologické persvaze zajímá. Čtenář zde nalezne ukázky textů, jež sehrály významnou roli v kontextu komunistické kulturní politiky a utvářely charakter lidově demokratického režimu.
Textová podoba českého vysílání Rádia Vatikán převážně z období totality v rozsahu přibližně 70 tisíc stran byla péčí Ústavu pro studium totalitních režimů digitalizována a nyní zpřístupněna široké veřejnosti se souhlasem Rádia Vatikán i jeho české redakce, která svůj programový archiv poskytla za tímto účelem. A třebaže se archivní texty roku 1949 a dvou měsíců roku 1963 nedochovaly, je zpřístupnění tohoto toku medializovaných dějin významným počinem, který prospěje obci historiků i společenské paměti.
Vedoucí projektu: Niklas Perzi Doba realizace: 2017–2020 Popis projektu: Projekt se věnuje vývoji protektorátní uniformované (pořádkové) policie a její role v období nacistické okupace. Zejména jde o otázku vlivu nacistických okupačních orgánů a způsobů, jakým byla policie postupně proniknuta a…
Vedoucí projektu: Martin Groman (externista) Doba realizace: 2018–2021 Popis projektu: Výsledkem projektu bude vůbec první ucelený životopis Františka Kriegla. Muže, který byl emigrant, komunista, válečný lékař, podílel se na převzetí moci komunistickou stranou, zestátnil zdravotnictví u nás, byl odstaven od…
Vedoucí projektu: Stanislava Vodičková Další členové projektového týmu: Michal Pehr Doba realizace: 2018–2021 Popis projektu: Cílem projektu je vytvořit biografii katolického kněze, vězně koncentračního tábora a lidoveckého politika Josefa Plojhara, který se stal po válce lidoveckým poslancem a v roce…
Vedoucí projektu: Marián Lóži Další členové projektového týmu: Bohumil Melichar Doba realizace: 2018–2021 Popis projektu: Cílem projektu je napsání biografie Klementa Gottwalda v letech 1896 až 1938, tedy prvního dílu plánované ucelené biografie věnované jedné z klíčových postav komunistické diktatury…
Časopis Západ digitalizovali a zpřístupnili v roce 2014 pracovníci Odboru informatiky a digitalizace ÚSTR v rámci společného projektu s Odborem zkoumání totalitních režimů ÚSTR. Na digitalizaci se podílela také knihovna Libri Prohibiti, kde jsou uložena všechna vydaná čísla. Na této webové stránce je dostupné celkem 86 řádných čísel (přes 3300 stran), jedno anglické číslo a index vydaných článků a přispěvovatelů v letech 1979–1984.
Cílem této webové prezentace je poskytnout učitelům dějepisu a společenských věd metodickou podporu při výuce problematiky přechodu od komunismu k demokracii. Téma pádu komunismu bývá ve školní praxi často redukováno na pouhou sumarizaci faktů bez pokusu o jejich zhodnocení. Ambicí těchto stránek je poskytnout učitelům takový materiál, který by umožnil téma prezentovat v širších souvislostech a nabídnout metodiku zaměřenou na interpretaci popisovaných událostí.
Ambicí této webové čítanky je pomoci učitelům zkvalitnit výuku soudobých dějin na základních a středních školách. Není však určena pouze učitelům dějepisu, literatury a studentům, ale také všem, kteří se o problematiku transformace české a moravské vesnice v minulém století zajímají. Čtenář zde nalezne rozličné ukázky textů z archivní provenience, beletrie, odborné a memoárové literatury.
Vedoucí projektu: Vojtěch Ripka Další členové projektového týmu: Jaroslav Najbert, Kamil Činátl, Jaroslav Pinkas, Čeněk Pýcha, Karina Hoření, Václav Sixta, Michaela Veselá Doba realizace: 2018–2020 Popis projektu: Projekt se zabývá zvyšováním historické gramotnosti v různých prostředích, počínaje školami všech stupňů…
Webové stránky vznikly v rámci badatelské činnosti historiků Ústavu, kteří se zabývají dosud málo prozkoumaným tématem protikomunistické rezistence. Stránky obsahují základní informace k výzkumu tématu a nejdůležitější odkazy.
Vedoucí projektu: Milan Bárta a Jan Kalous Další členové projektového týmu: Libor Svoboda, Jerguš Sivoš (ÚPN) Doba realizace: 2015–2019 Popis projektu: Projekt je vymezen obdobím mezi počátkem roku 1945 a zářím 1953 s důležitými kontextuálními přesahy. Soustředí se na rekonstrukci…
Vedoucí projektu: Milan Bárta Další členové projektového týmu: Libor Svoboda, Jerguš Sivoš (ÚPN) Doba realizace: 2020–2024 Popis projektu: Projekt navazuje na předchozí činnost při zpracování prvního dílu dějin StB, za kritérium rozdělení tématu jsou považovány organizační členění a zaměření činnosti/tematické…
Vedoucí projektu: Tomáš Vilímek Další členové projektového týmu: Adam Havlík, Tomáš Malínek, Petr Dvořáček Doba realizace: 2017–2021 Popis projektu: Projekt se zaměřuje na období normalizace v letech 1969–1989. Federalizace Československa v roce 1969 přinesla novou organizační strukturu spojenou se vznikem…
Vedoucí projektu: Jan Dvořák Další členové projektového týmu: Adam Hradilek Doba realizace: 2020–2022 Popis projektu: Hlavním cílem projektu je vytvořit integrovaný archiv dokumentů a fotografií NKVD a KGB vztahujících se k československé historii přístupný online a prohledávatelný podle různých aspektů…
Aktualizovaný projekt ÚSTR „zaměřený na rozšíření a zkvalitnění vědeckých i dokumentačních výstupů určených veřejnosti, včetně prezentace dokumentů a archiválií převedených do elektronické podoby“. Kromě archiválií z provenience (federálního) ministerstva vnitra, Sboru národní bezpečnosti, Pohraniční stráže, útvarů Státní bezpečnosti i Veřejné bezpečnosti, Zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA a některých dalších původců obsahuje také dokumenty, které ÚSTR obdržel na základě dohod o vzájemné spolupráci se zahraničními partnerskými institucemi.
Součástí sbírek Archivu bezpečnostních složek je též několik zvukových nahrávek, které tímto zpřístupňujeme veřejnosti.
Pilotní projekt, realizovaný ve spolupráci s Gedenkstätte Münchner Platz Dresden, na nějž naváže postupná dokumentace obětí dalších popravišť nacistické říše. Příbuzní popravených při návštěvě pietního místa v areálu bývalého popraviště v Drážďanech, 60. léta 20. století (soukromý archiv) Řešitelky projektu:…
Hlavním úkolem projektu je sběr výpovědí přímých svědků důležitých událostí moderních československých dějin, souvisejících s posláním Ústavu pro studium totalitních režimů. Kromě výpovědí očitých svědků sbírá skupina i dokumenty, fotografie a rukopisné vzpomínky z domácích archivů.
Vedoucí projektu: Adam Hradilek Další členové projektového týmu: Jan Dvořák, Anna Chlebina, Jaroslav Formánek Doba realizace: 2018–2020 Popis projektu: Projekt přímo navazuje na předchozí projekt Ústavu Čechoslováci v Gulagu realizovaný v letech 2014–2017. Jeho význam, hlavní témata, metodologie i personální…
Čechoslováci zaujímají mezi příslušníky jednotlivých národů, co do počtu popravených v Plötzensee, druhé místo, což je jedním z dokladů odhodlanosti obyvatel českomoravského protektorátu přispět k porážce nacistického Německa a obnovit tak samostatný stát. Připomenutí jmen a životních příběhů těch, kteří vstoupili do protinacistického odboje a zaplatili za to vlastním životem, rozšiřuje rozměr prostého historického bádání i o morální dimenzi. Věznice v Plötzensee přitom představuje jen jedno z mnoha míst, kde toto jejich úsilí bylo tragicky ukončeno. Revidovaný a úplný seznam je jedním z kroků na cestě k důkladné dokumentaci československých obětí druhé světové války.
Vedoucí projektu: Petr Mallota Další členka projektového týmu: Markéta Doležalová Doba realizace: 2008–2018 Popis projektu: Cílem projektu je zmapovat osudy osob popravených z politických důvodů v Československu mezi léty 1948–1989. V rámci projektu byla zpracovávána biografická hesla, členové projektového týmu publikovali…
Projekt byl v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) spuštěn v roce 2009, aby zprostředkoval laické i odborné veřejnosti jak konkrétní osudy lidí, kteří zahynuli při pokusu o překonání železné opony, tak obecné principy ostrahy československé státní hranice ve druhé polovině 20. století. Část výstupů projektu je dostupná na této webové stránce. Kromě krátké studie, jež přináší základní vhled do problematiky, zde najdete také glosář s klíčovými hesly, biogramy 80 usmrcených osob včetně výběru archivních materiálů, mapové podklady ke zdokumentovaným incidentům a také statistické vyhodnocení všech známých případů.
V souvislosti s politickými změnami, které v roce 1956 přinesl 20. sjezd Komunistické strany Sovětského svazu, se změnila i forma řízení a kontroly satelitních bezpečnostních složek. Od konce 40. let minulého století sice již v Československu působilo několik desítek až několik set poradců, nicméně smluvně byl v hrubých rysech upraven pouze jejich pobyt včetně hrazení jejich „poradenské“ činnosti.
Vedoucí projektu: Stanislav Kokoška Doba realizace: 2017–2020 Popis: Cílem projektu je rozšířit škálu pramenů k dějinám domácí odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme (PVVZ). Výzkum sleduje vliv této organizace na situaci v Protektorátu Čechy a Morava. Publikované dokumenty rovněž pomohou…
Vedoucí projektu: Petr Kopal Doba realizace: 2019–2021 Popis projektu: Podstatou moderního totalitarismu byla kromě represivních prostředků také pseudonáboženská imaginace, jež byla přitom v zásadě totožná s filmovou propagandou (politickou propagandou zprostředkovanou „nejdůležitějším uměním“). Prvořadým cílem projektu je výzkum této propagandy.…
Mapa táborových správ Gulagu a příběhů ze střední Evropy. V rámci muzea Gulag.Online si můžete prohlédnou také mapu táborových správ Gulagu, která vznikla na základě databáze Система исправительно-трудовых лагерей в СССР (Sistěma ispravitělno-trudovych lagerej v SSSR). Tu vytvořili z archivních materiálů naši kolegové z moskevské organizace Mezinárodní Memorial. Veškeré údaje o jednotlivých táborových správách byly převzaty z této databáze.
Přednáška je zaměřena na vývoj extremismu v Československu a zejména v polistopadové éře. Samotná prezentace tohoto negativního jevu si klade za cíl poukázat na jeho možné dopady na společnost a zejména na fungování demokratického zřízení a institucí. Závěr bude věnován represivním složkám, které se snaží extremismus potírat, a dále možné prevenci.
Sovětská intervence v Československu v srpnu 1968 je jednou z formativních a nejvíce studovaných událostí soudobých českých a československých dějin. Přednáška se zamýšlí nad vybranými mezinárodními, vojensko-politickými a geopolitickými aspekty intervence, a tím stávající obraz prohlubuje i koriguje.
Dne 2. září 1986 byli v Praze zatčeni předseda Jazzové sekce Karel Srp, její místopředseda Joska Skalník, tajemník Vladimír Kouřil, členové výboru Čestmír Huňát a Tomáš Křivánek, pokladník Miloš Drda a majitel sekčního sídla Vlastimil Drda. Represe proti Jazzové sekci a režimní snahy o její likvidaci vyústily v roce 1987 v politický proces s pěti jejími členy. Právě při příležitosti 30. výročí zatýkání vznikl tento internetový projekt
Vedoucí projektu: Jaroslav Rokoský Doba realizace: 2019–2022 Popis projektu: Projekt na základě archivního výzkumu zmapuje osud Josefa Nebeského (1889–1966), českého agrárního politika, který byl po 15. březnu 1939 jmenován členem výboru Národního souručenství. V jediné nacisty povolené politické straně v…
Vedoucí projektu: Ondřej Vojtěchovský Doba realizace: 2017–2020 Popis projektu: Projekt mapuje a analyzuje fenomén pobytu jugoslávských občanů a vývoj dlouhodobě usedlé jugoslávské komunity v Československu v období tzv. normalizace. V širokém kontextu zkoumá politické a společenské jevy, jako jsou dočasná…
Kolektivizace venkova, která ve svých hlavních fázích probíhala v Československu na konci 40. a během 50. let 20. století, podnítila jednu z nejrozsáhlejších sociálních změn ve společnosti někdejšího společného státu Čechů a Slováků.
Komentovaná bibliografie k dějinám III. odboje usiluje o zachycení odborných i popularizačních prací, včetně beletristických či beletrizujících děl týkajících se odboje a odporu proti komunistickému režimu v Československu v prvních dvaceti letech jeho existence (s nutným přihlédnutím k událostem z let 1945–1948, které převzetí mocenského monopolu komunistickou stranou a následnému rozpoutání teroru vůči jejím odpůrcům bezprostředně předcházely).
Vedoucí projektu: Martin Valenta Doba realizace: 2017–2021 Popis projektu: Komparace sociálních hnutí v roce 1968 v Československu a v západní Evropě s hlavním důrazem na západní Německo se zaměří na tři období. Prvním jsou ideové kořeny v letech 1962–66, kdy se rozvíjely…
Projevy nenávisti vůči Židům mají své klíčové náboženské, kulturní a historické zdroje. To vše se zásadně projevilo ve vlnách nenávisti a teroru vůči Židům ve 20. století. Jak vypadaly tyto projevy v českém kontextu? Vedle druhé světové války je položen důraz na antisemitismus třetí republiky a také na antisemitismus komunistický od 50. do 80. let 20. století u nás.
Vedoucí projektu: Libor Svoboda Další členové projektového týmu: Martin Tichý, Juraj Kalina Doba realizace: 2015–2020 Popis projektu: Projekt chce postihnout dění na celé hranici bývalého Československa s Rakouskem a SRN. Zaměří se na vytvoření databáze převaděčů, kurýrů a jejich řídících…
Vedoucí projektu: Jan Vajskebr Člen projektového týmu: Jan Zumr Doba realizace: 2017–2020 Popis projektu: Projekt systematicky zpracuje strukturu a personální obsazení velitelského sboru Gestapa v Protektorátu Čechy a Morava. Součástí monografie budou encyklopedicky koncipované medailony všech velitelů a jejich zástupců…
Vedoucí projektu: Michal Sklenář Doba realizace: 2017–2020 Popis projektu: Projekt se zaměřuje na nové sakrální objekty římskokatolické církve v českých zemích. Klade důraz na konkrétní sociální praxi v místech, kde byly v komunistickém Československu vystavěny nové katolické kaple a kostely.…
Projekt je zaměřen na postupnou dokumentaci duchovních z řad křesťanských církví, především pak na duchovní katolické církve, Českobratrské církve evangelické, Jednoty bratrské, Jednoty českobratrské, Církve československé (husitské) a Pravoslavné církve.
Vedoucí projektu: Markéta Doležalová Další členové projektového týmu: Stanislava Vodičková, Martin Jindra Doba realizace: 2009–2018 Popis projektu: Projekt se zaměřuje na dokumentaci duchovních z řad křesťanských církví v období nacismu a období komunismu. První část projektu věnuje pozornost nezpracovanému tématu…
Vedoucí projektu: Zdeněk Homola Další členové projektového týmu: Luboš Kokeš Doba realizace: 2018–2021 Popis projektu: Projekt se zaměřuje na výzkum protikomunistické resistence v Československu na přelomu čtyřicátých a padesátých let 20. století na příkladu „Organizace Světlana“, která představuje jeden z…
Vicepremiér Alexandr Vondra, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček a šéf občanského sdružení Post Bellum dnes představili mezinárodní badatelský projekt Paměť národa. Internetový portál www.pametnaroda.cz (www.memoryofnation.eu) je unikátním místem, kde jsou shromážděny vzpomínky a svědectví pamětníků 20. století v podobě audio a videonahrávek, fotografií a textů.
Politické procesy se neobjevovaly jen v komunistických režimech, resp. jiných moderních diktaturách, přesto představovaly významný rys těchto režimů, zejména v jejich zakladatelských obdobích let 1948–1954. Přednáška je sondou, nikoliv vyčerpávajícím pojednáním o historii, průběhu a povaze těchto procesů.
Seminář / webinář představuje metodiku projektové výuky, praktický návod na konkrétní projekty i možnosti dalšího využití projektových výstupů.
Vedoucí projektu: Klára Pinerová Další členové projektového týmu: Michal Louč, Kristýna Bušková Doba realizace: 2017–2020 Popis projektu: Výzkumným tématem projektu je československé vězeňství v letech 1965–1992 nahlížené z perspektivy adaptačních mechanismů, a to jak systémových, tak individuálních. Zvolený interdisciplinární přístup…