Revue Paměť a dějiny je čtvrtletník zabývající se historií komunismu, nacismu i ostatních totalitních režimů 20. století. Šíří záběru i výběrem témat se snaží mapovat klíčové události historie totalit, popisovat osobní příběhy aktérů a obětí těchto událostí a rekonstruovat politické systémy, rozhodovací mechanismy a administrativní struktury, které fungování těchto nedemokratických režimů umožnily a zajišťovaly. Kombinace odborných studií, rozhovorů, rozborů dokumentů a stálých rubrik umožňuje široký záběr a pečlivý vhled do tragických událostí československých a světových dějin 20. století a činí Paměť a dějiny jedinečným periodikem v českém mediálním prostoru. Vychází čtyřikrát ročně od roku 2007.
Paměť a dějiny 3/2024 – Třetí odboj
Nejnovější číslo historické revue Paměť a dějiny je věnováno třetímu odboji. Ten byl ještě v nedávné minulosti předmětem mnoha bouřlivých debat jak mezi historiky, tak širší veřejností. Ovšem dnes, 35 let po sametové revoluci, už jej nelze relevantními argumenty zpochybňovat.
Paměť a dějiny 2/2024 – Čekání na spravedlnost
Podařilo se potrestat hlavní strůjce zločinů komunistického totalitního režimu v Československu? Proč se některé kauzy dostávají před soud až 35 let po sametové revoluci, jiné byly odloženy a mnohé předpokládané viníky už nikdy pozemská spravedlnost nedostihne? A proč je někdy odškodnění pro oběti spíše výsměchem a snaha o rehabilitaci vede k dalším příkořím?
Paměť a dějiny 1/2024 – Protektorát
Články a studie aktuálního vydání revue Paměť a dějiny vás zavedou do období tzv. Protektorátu Čechy a Morava, které bývá právem označováno jako nejtemnější kapitola novodobých českých dějin. Cílem čísla však není ani tak popis hrůz a utrpení, jimiž museli mnozí lidé v té době projít, jako spíš přiblížení mnohotvárnosti a složitosti života v tomto zvláštním státním útvaru.
Paměť a dějiny 4/2023 – Totalitarismus
Těžištěm revue Paměť a dějiny 4/2023 jsou dva teoretické články, které se věnují vývoji konceptu totalitarismu a jeho aplikaci v současné politické filozofii a politologii. Další studie, rozhovory a zprávy se pak zabývají jeho konkrétními projevy v současnosti i minulosti.
Paměť a dějiny 3/2023 – Souostroví Gulag
Středobodem revue Paměť a dějiny 3/2023 je padesáté výročí vydání knihy Alexandra Solženicyna Souostroví Gulag, která sehrála stěžejní roli v povědomí o povaze a rozsahu sovětských represí jak v komunistickém světě, tak i na Západě.
Paměť a dějiny 2/2023 – 55 let od okupace
Hlavním tématem druhého letošního čísla revue Paměť a dějiny je 55. výročí osudových událostí roku 1968 a zejména srpnové okupace Československa. Číslo otevírá článek o málo známém únosu funkcionářů ministerstva vnitra do NDR, kde byli podrobeni dlouhým a tvrdým výslechům. A tématu se věnují i další články tohoto vydání.
Paměť a dějiny 1/2023 – Ukradené děti
Revue Paměť a dějiny se v čísle 1/2023 věnuje tématu „ukradených dětí“ za druhé světové války. Studie a články autorů z Česka, Polska, Německa i Ukrajiny otevírají málo známou kapitolu dějin, kterou tvoří únosy a násilné poněmčování dětí tak, aby mohly naplňovat pavědecké rasové ideály třetí říše.
Paměť a dějiny 4/2022 – Sport v Československu
Revue Paměť a dějiny se ve svém čísle 4/2022 věnuje sportu v období vlády komunistické strany. Časopis přináší především příběhy sportovců, jejichž kariéru poznamenala doba. Od těch známých (osud hokejisty Václava Roziňáka) až po ty dosud neznámé (příběh fotbalisty Zdeňka Sobotky).
Paměť a dějiny 3/2022 – 70 let od procesu se Slánským
Hlavním tématem třetího čísla revue Paměť a dějiny v roce 2022 je zinscenovaný politický proces s Rudolfem Slánským a třinácti spoluobžalovanými, který proběhl před sedmdesáti lety. Články nabízejí řadu dílčích pohledů na méně známé aspekty procesu.
Paměť a dějiny 2/2022 – Architektura doby normalizace
Hlavním tématem druhého čísla revue Paměť a dějiny v roce 2022 je architektura doby normalizace. Ta má všeobecně špatnou pověst stejně jako období, v němž vznikala. Revue Paměť a dějiny se snaží tento stereotyp trochu narušit: zabývá se stavbami, které z tehdejší šedi vystoupily, a je jich překvapivě mnoho.