„Zákon o odporu rozpadu“. Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století
Kniha publikuje odborné referáty přednesené účastníky stejnojmenné mezinárodní konference. Ve svých textech autoři odhalili nové stránky života a tvorby ruského spisovatele a básníka Varlama Tichonoviče Šalamova, věnovali se jak tvorbě prozaické, tak analýze tvorby básnické.
1956. Iluze tání
Mezi únorem a listopadem roku 1956 nastal ve střední Evropě podřízené SSSR přelom, který je obecně označován jako „tání“. XX. sjezd KSSS nejprve prohlásil Stalina za zločince, označil „kult osobnosti“ za deformaci systému a poté funkcionáři této strany zjišťovali, jak na tyto kroky zareagují vazalské země, mezi něž patřily Polsko, Maďarsko, Československo a NDR.
Jan Zajíc: Verše
Básně Jana Zajíce jsou literárním odkazem mladého člověka, který obětoval svůj život pro ideály, jimž věřil. Jeho poezie není dokonalá, ale taková, jakou bychom čekali od nadaného a vyvíjejícího se mladého autora.
Krzysztof Wittels (ed.): Přes hranici. Poláci–Češi ve 20. století na stránkách „Karty“
Publikace reflektuje různé podoby česko-polských kontaktů ve 20. století, jak je zachytil polský časopis Karta.
Karel Kaplan: Protistátní bezpečnost
Z dlouho utajovaných archivních materiálů vytvořil historik Karel Kaplan mozaiku dosud neznámých faktů o pozadí fungování StB a stěžejních událostech té doby. Publikaci z velké části tvoří unikátní přepisy rozhovorů mezi jednotlivými aktéry tehdejšího dění, záznamy z vyšetřovacích protokolů a další dokumentace.
František Stárek Čuňas, Jiří Kostúr: Baráky. Souostroví svobody
Tato kniha se pokouší v co nejširší možné míře zmapovat historii všedního dne českého undergroundu. Komunitní způsob života se dal vést především na venkovských usedlostech, v tzv. barácích, z nichž některé se posléze staly významnými undergroundovými kulturními a společenskými centry.
Vladimír Bystrov: Sovětská brutální svévole a československý ustrašený králíček. Pokus o esejistický výklad stále nepříliš známého zločinu z r. 1945
Historické i politické souvislosti akcí sovětské NKVD, která v r. 1945 odvlekla řadu čs. občanů do internačních táborů a gulagů v SSSR a jejich současná reflexe. Doplněno rozsáhlým poznámkovým aparátem.
Slavomír Michálek: Rok 1968 a Československo. Postoj USA, Západu a OSN
Kniha obsahuje jak náčrt celkové mezinárodní situace v daném období, tak postoje konkrétních zemí a organizací. To vše navíc doplňují ještě dvě speciální studie, chronologie událostí roku 1968, dokumenty a rozsáhlá fotopříloha.