Miloslav Púčik: Strategický agentúrny prieskum československého výzvedného spravodajstva (1960–1989)
Před rokem 1989 se západní zpravodajské služby snažily odhalit na svém území síť nepřátelských agentů ze států východního bloku. Kniha Strategický agentúrny prieskum československého výzvědného spravodajstva (1960–1989) jim k tomu za vojenskou rozvědku poskytne nejednu odpověď, ale i návod, jak měly tehdy postupovat, aby byly úspěšnější.
Markéta Doležalová, Stanislava Vodičková a kol.: Kladivo a kovadlina. Cesta katolické církve Protektorátem Čechy a Morava
Kritický katalog výstavy Kladivo a kovadlina. Cesta katolické církve Protektorátem Čechy a Morava vznikl v rámci projektu s názvem „Virtuální muzeum perzekuce katolické církve na území českých zemí (1938–1989)“. Studie v 260stránkovém katalogu rozšiřují pohled na perzekuci duchovních, řeholníků a řeholnic za nacistické okupace o další témata.
Paměť a dějiny 1/2025 – Člověk na konci války
V čísle historické revue Paměť a dějiny 1/2025 se dočtete například o českých vězních osvobozených z koncentračních táborů v Bavorsku, těžkém vyrovnávání se s nacistickou represí v obci Obytce na Klatovsku nebo teroru obávaných “nyilášů” ve východoslovenských Košicích.
Securitas Imperii 45/2024
Číslo 45 časopisu Securitas Imperii je u příležitosti 35 let od pádu komunistických režimů ve střední Evropě tematicky zaměřeno na některé aspekty následného česk(oslovensk)ého, resp. polského procesu „dekomunizace“ a „desovětizace“.
Jan Dvořák, Adam Hradilek: Czechoslovak Jewish Refugees in the Gulag Soviet Labour and Pow Camps During World War II As Recollected by Jewish Refugees from Czechoslovakia
Containing meticulous research of a long under-represented part of the Holocaust, this book provides a rich pictorial documentation of the Gulag environment as told by Jewish refugees.
Julia Boydová a Angelika Patelová: Vesnice ve třetí říši. Jak se obyčejný život změnil s nástupem fašismu
Intimní portrét německé vesnice, v němž autorka líčí pohnuté i zdánlivě obyčejné osudy bavorských venkovanů pod nacistickou nadvládou. Na základě osobních archivů, dopisů, rozhovorů a vzpomínek autorka obnažuje jejich brutalitu i lásku, odvahu i slabost, činorodost, apatii i smutek, naději, bolest, radost i zoufalství. Je to příběh obyčejných lidských životů na křižovatce dějin.
Paměť a dějiny 4/2024
Číslo časopisu Paměť a dějiny 4/2024 není tentokrát monotematické, jak bývalo v posledních letech zvykem, o to pestřejší nabídku vědecky podloženého čtení o naší totalitní minulosti v něm ale čtenář najde. Otevírá ho studie o potýkání se spisovatele Jaroslava Foglara s komunistickým režimem.
Adam Zítek: Orel a lev proti rudé hvězdě. Odpor proti komunistickému režimu v letech 1944-1953 na příkladu regionů Ústecka a Toruňska
Vznik komunistických režimů v Československu a v Polsku vyvolal odpor společnosti. Jeho podoba, rozsah i formy se lišily. Tyto rozdíly vyplývaly ze specifik dané země, regionu, historických tradic i dopadu druhé světové války. Předmětem této práce je přiblížení a komparace organizovaného odporu prostřednictvím regionů Ústecka a Toruňska.
Stanislav Kokoška (ed.): Petiční výbor Věrni zůstaneme v dokumentech. 1938-1941
Petiční výbor Věrni zůstaneme patřil k nejvýznamnějším ilegálním odbojovým skupinám, které působily v letech 2. světové války na okupovaném území. Ve své činnosti se zaměřoval nejenom na zpravodajskou činnost a vydávání ilegálního tisku, ale značnou pozornost rovněž věnoval plánům obnovy Československa v duchu principů moderního sociálního státu. Vedle dokumentů z činnosti Petičního výboru Věrni zůstaneme v letech 1938–1941 byl do edice zahrnut rovněž ilegální tisk, na jehož vydávání se tato významná odbojová skupina podílela.
Paměť a dějiny 3/2024 – Třetí odboj
Nejnovější číslo historické revue Paměť a dějiny je věnováno třetímu odboji. Ten byl ještě v nedávné minulosti předmětem mnoha bouřlivých debat jak mezi historiky, tak širší veřejností. Ovšem dnes, 35 let po sametové revoluci, už jej nelze relevantními argumenty zpochybňovat.