Ke 40. výročí vzniku Charty 77 pořádají ÚSTR a ABS několik akcí

Ve čtvrtek 5. ledna v 16 hodin byl v Gymnazijní ulici na Praze 6 odhalen dočasný pomník v místě, kde byli před čtyřiceti lety zatčeni Václav Havel, Ludvík Vaculík a Pavel Landovský, kteří předtím unikali s prohlášením Charty 77 příslušníkům Bezpečnosti. Trasu automobilové honičky představuje i aplikace Paměti národa.

Pomník v podobě poštovních schránek, z nichž si lidé budou moci vytahovat obálky s textem Charty 77, navržený studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, bude k vidění přibližně měsíc.

Zde najdete trasu mezi místem odhalení pomníku a institutem v Pevnostní ulici.

V pátek 6. ledna v 11 hodin na náměstí Václava Havla (piazzeta Národního divadla) byla slavnostně otevřena výstava Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek.

K výročí Charty doporučujeme zhlédnout také naši současnou výstavu „Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77“, případně výstavu starší „Souhlasím s prohlášením Charty 77 z 1.1.1977 – Podpisy prvních signatářů Charty 77“. Obojí alespoň na našich webových stránkách.

-am-, -pr-