Securitas Imperii 42–43/2023
Časopis Securitas Imperii č. 42–43 přináší čtyři odborné studie, soubor dokumentů, rozhovor, zprávu z konference, referáty ze semináře a recenze odborné literatury. První dvě studie jsou zaměřeny na období tzv. třetí československé republiky, následující dvě přibližují konkrétní formy a problémy protikomunistického odboje po únoru 1948.
Securitas Imperii 41/2022
Druhé číslo časopisu Securitas Imperii roku 2022 přináší tři studie v anglickém jazyce – český historik Pavel Žáček se zabývá případem československého komunistického agenta působícího ve Spojených státech Karla Koechera, polský historik Michał Przeperski přibližuje kariéru komunistického politika Mieczysława Rakowského a maďarský historik Péter Vukman prezentuje příběh jugoslávského komunistického politika Lazara Brankova.
Securitas Imperii 40/2022
Nedávná mezinárodní mediální pozornost zaměřená na aktivity československé rozvědky v období studené války nás inspirovala k tomu, abychom tomuto tématu věnovali na stránkách našeho časopisu patřičné místo. Oslovili jsme dva historiky, kteří výsledky svého výzkumu mezinárodních kontaktů Státní bezpečnosti dosud publikovali jen v zahraničí, a tak jejich texty mohly domácí odborné veřejnosti uniknout.
Securitas Imperii 39/2021
Sté výročí založení komunistické strany je vhodnou příležitostí ohlédnout se za tím, jak strana vznikala, jak se chopila a udržela u moci, a jak nakonec o své postavení přišla. Druhé letošní číslo odborného časopisu Securitas Imperii navazuje na mezinárodní konferenci, která se uskutečnila v květnu tohoto roku v Praze.
Securitas Imperii 38/2021
První letošní číslo Securitas Imperii. Časopisu pro studium moderních diktatur je obsahově velmi pestré. Petra Loučová se ve své studii zabývá osudy Marty Hellmuthové, překladatelky v České republice velmi oblíbeného románu Miky Waltariho Egypťan Sinuhet, která, ač byla v 50. letech politickou vězeňkyní, si v průběhu 60. a 70. let dovedla svým dílem vydobýt postavení, jež musely respektovat i tehdejší mocenské struktury.
Securitas Imperii 37 (2/2020)
The 100th anniversary in 2017 of the establishment of the Soviet Cheka (All-Russian Extraordinary Commission for Combating Counter-Revolution and Sabotage) provided the Institute for the Study of Totalitarian Regimes an opportunity to organize an international conference on the history of…
Securitas Imperii 36 (1/2020)
Další monotematické, celkově již šestatřicáté číslo časopisu Securitas Imperii je věnováno roku 1989, tedy 30. výročí pádu komunistických režimů ve Východní Evropě. Širší, nejen středoevropský pohled na tehdejší události nabízí studie zachycující diskuzi o lidských právech na politických grémiích představitelů zemí Varšavské smlouvy…
Securitas Imperii 35 (2/2019)
Aktuální pětatřicáté číslo časopisu Securitas Imperii je věnováno pohnutému, pro Československo přelomovému roku 1938. Tehdejší události nahlíží z perspektivy mezinárodní (studie Československo-francouzská spolupráce v oblasti vojenského zpravodajství z let 1932‒1938; Československo a západní mocnosti na cestě k Mnichovu: problém vzájemného (ne)porozumění; dokumenty…
Securitas Imperii 34 (1/2019)
Třicáté čtvrté číslo časopisu Securitas Imperii opět nabízí široký výběr historických témat. Do pohnutých let 1938 a 1939 zavádí čtenáře studie o Ulrichu Ferdinandu Kinském a jeho roli v Runcimanově mise (Šlechtic, letec, automobilový závodník a sportsman ve 20. století)…
Securitas Imperii 33 (2/2018)
Třiatřicáté číslo časopisu Securitas Imperii vychází z grantového projektu Proměny vězeňství v českých zemích v letech 1965–1992. Systémové a individuální adaptace a obsahuje dokumenty, rozhovor a šest studií, které zachycují převážně dobu normalizace. Dozvídáme se z nich o tehdejší snaze profesionalizovat a modernizovat vězeňství,…