Securitas Imperii 40/2022
Nedávná mezinárodní mediální pozornost zaměřená na aktivity československé rozvědky v období studené války nás inspirovala k tomu, abychom tomuto tématu věnovali na stránkách našeho časopisu patřičné místo. Oslovili jsme dva historiky, kteří výsledky svého výzkumu mezinárodních kontaktů Státní bezpečnosti dosud publikovali jen v zahraničí, a tak jejich texty mohly domácí odborné veřejnosti uniknout. Michal Zourek se soustavně zabývá vztahy Československa se zeměmi Latinské Ameriky a mimo jiné také zkoumal působení československé zpravodajské služby. Druhý z námi oslovených autorů Jan Koura se ve svém výzkumu pokusil osvětlit širší souvislosti již dříve uveřejněného případu spolupráce marockého opozičního politika Mehdiho Ben Barky s československou StB. Stejně jako vloni je i první číslo letošního ročníku tematicky pestré. Další texty se týkají témat, která se na stránkách Securitas Imperii objevují pravidelně; represivní nacistický aparát v Protektorátu Čechy a Morava, dopady stalinistické kampaně proti vnitřním nepřátelům v KSČ počátkem 50. let v regionálním měřítku a činnost Ukrajinské povstalecké armády na československém území po 2. světové válce a v tomto kontextu také na československou propagandu, proti tzv. banderovcům.
i
i
DISKUZE
- Michal Zourek: Rezidentura StB v Montevideu 1961–1977. Zhodnocení spolupráce nejvýznamnějšího latinskoamerického agenta Viviana Tríase
- Jan Koura: Mehdi Ben Barka a interpretace jeho spolupráce s československou rozvědkou
STUDIE
- Jan Zumr: Splývání policie a SS na příkladu tajné státní policie v Protektorátu Čechy a Morava
- Monika Kabešová: Boj o mocenské pozice v čáslavském okrese a řešení tzv. čáslavského případu (1949–1953)
- Vlastimil Ondrák: Činnost Ukrajinské povstalecké armády v Československu v letech 1945 a 1946
DOKUMENTY
RECENZNÍ STAŤ
RECENZE
- Stanislav Holubec … DOLEŽALOVÁ Antonie: Mikuláš Teich: Moje století (1918–2018)
- Tomáš Malínek … PUCCI Molly: Security Empire. The Secret Police in Communist Eastern Europe.
- Bohumil Melichar … ČURDA Vojtěch: Ladislav Štoll. Příběh komunistického ideologa a formování československé kultury ve 20. století.
- Jiří Suk … PREISNER Rio: Kritika totalitarismu. Kompletní vydání.
- Kristián Těmín … HALAMKA Tomáš – VIRDZEK Andrej (eds.): Jak číst politické myslitele?