Jane Rogoyska: Přežít Katyň. Stalinův masakr a hledání pravdy

Katyňský masakr 22 000 polských válečných zajatců byl spáchán v naprostém utajení v dubnu a květnu 1940 na přímý Stalinův rozkaz. Po dobu téměř padesáti let Sověti udržovali fikci, že Katyň byla nacistickým zvěrstvem. Tuto lež oficiálně nezpochybnily ani západní vlády, které nechtěly popudit mocného válečného spojence a později protivníka v období studené války. Kniha Přežít Katyň dokumentuje a komentuje zatvrzelé a zoufalé hledání odpovědí, které trvalo desítky let, a zaměřuje se na osudy těch, kteří byli v největším ohrožení. Vypráví o mužích, kteří masakru unikli a o polských občanech, válečných forenzních vyšetřovatelích, jejichž hledání pravdy tváří v tvář nevypočitatelnému a naprosto bezohlednému nepříteli si vyžádalo obrovskou osobní daň. Tato strhující rekonstrukce jednoho z nejhrůznějších a nejděsivějších zločinů druhé světové války je naprosto strhujícím čtením a odhaluje jeho toxické dědictví.

Z anglického originálu Surviving Katyn přeložili Petruška Šustrová a Zdeněk Hron.

Nakladatelství Kalich, ÚSTR, Praha, 2023, 1. vydání, brož., 356 s., ISBN 978-80-7017-323-7 (Kalich), 978-80-7516-036-2 (ÚSTR)

Knihu PŘEŽÍT KATYŇ. Stalinův masakr a hledání pravdy si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.