„Zákon o odporu rozpadu“. Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století

Kniha publikuje odborné referáty přednesené účastníky mezinárodní konference „Zákon o odporu rozpadu. Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století“, která se uskutečnila v Praze ve dnech 17.–19. září 2013.
Ve svých textech autoři odhalili nové stránky života a tvorby ruského spisovatele a básníka Varlama Tichonoviče Šalamova (1907–1982), věnovali se jak tvorbě prozaické, tak analýze tvorby básnické. Samostatný panel se zaměřil na problematiku překladů Šalamovových textů do různých světových jazyků a metodologii jejich překladu. V textech byla v porovnání s ostatními konferencemi věnovanými V. T. Šalamovovi akcentována etická problematika jeho tvorby, přičemž pozornost logicky poutala Šalamovova specifická poezie.
Doprovodem knihy je dvacet dosud nepublikovaných básní Varlama Šalamova nově objevených v autorově literární pozůstalosti uložené v Ruském státním archivu literatury a umění v Moskvě.

Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna, Veb-sajt Shalamov.ru, Praha – Moskva 2017, 1. vydání, brož., 470 s., ISBN 978-80-7050-680-6

Knihu „Zákon o odporu rozpadu“. Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století si můžete zakoupit v Slovanské knihovně.