Libor Jůn, Markéta Kabůrková, David Majtenyi (eds.): ReporTvář Julia Fučíka / Notes and Faces of Julius Fučík

Katalog ReporTvář Julia Fučíka / Notes and Faces of Julius Fučík je pojmenován po výstavě, kterou Archiv Národního Muzea ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů uspořádalo v rámci plnění širšího projektu (Muzeum dělnického hnutí ve 21. století. Prezentace práce s muzejní sbírkou doby státního socialismu a…) v Národním památníku na Vítkově. Ta se, jak již slovní hříčka titulu napovídá, věnovala jednak příběhu Reportáže, psané na oprátce, posledního a nejvýznamnějšího literárního díla J. Fučíka, tak také jeho „tváři“ – vizuální podobě a zároveň vývoji jeho reflexí a interpretací ve veřejném prostoru a kulturní paměti společnosti. Převážnou část obsahu tvoří samostatné studie: text věnovaný takzvané fučíkovské archeologii, tedy kontextům vzniku a zániku fučíkovských míst paměti v letech 1945 až 1989 a poté až do současnosti; dějinám čtení a mocenské monumentalizaci jeho osoby; vizuální podobě Julia Fučíka, hrající významnou roli v budování jeho kultu; a sledování stopy tohoto kultu skrze sochařské realizace ve veřejném prostoru. Závěr knihy tvoří katalog složený z drobnějších textů s ilustračními fotografiemi dokumentujících konkrétní artefakty, plus výběr z literatury a anglická resumé odborných studií. Vedle ilustračních fotografií je v katalogu užita autorská grafika, shodná jako v expozici a doprovodných materiálech, hrající si s motivy Fučíkovy tváře ve formě kanonického Švabinského portrétu – a dalších více či méně známých podob komunistického hrdiny – tvořeného písmeny/textem – jménem Julia Fučíka a zněním jeho Reportáže.

Národní muzeum, ÚSTR, Praha 2020, 1. vydání, brož., 144 s., ISBN 978-80-7036-650-9 (Národní muzeum)

Knihu ReporTvář Julia Fučíka / Notes and Faces of Julius Fučík si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo v internetové prodejně Národního muzea.

Prezentace knihy

Online prezentace katalogu proběhla v rámci fóra Dějiny ve veřejném prostoru II ve čtvrtek 3. prosince 2020 a lze si ji poslechnout na YouTube kanále ÚSTR.

Více informací o výstavě naleznete na stránkách Národního muzea a zde.