Proběhla vernisáž výstavy „ReporTvář Julia Fučíka“

  • Termín: Od 21. 08. 2020 do 31. 10. 2020
  • Místo konání: Národní památník na Vítkově

Ve čtvrtek 20. srpna 2020 proběhla v Národním památníku na Vítkově vernisáž výstavy ReporTvář Julia Fučíka. Výstava přibližuje okolnosti vzniku i proměny fučíkovského kultu a nabízí návštěvníkům nezatížené kritické čtení Reportáže, psané na oprátce i možnost nahlédnout na fenomén hrdinství.  Poslední literární dílo komunistického novináře Julia Fučíka je zde představeno jak v originálních vězeňských motácích psaných tužkou na odřezcích toaletního papíru, strojopisných přepisech, v nichž byly již v roce 1945 realizovány první cenzurní zásahy, tak i v desítkách vydání a překladů.

Výstava je jedním z výstupů společného projektu Národního muzea a Ústavu pro studium totalitních režimů, nazvaného Muzeum dělnického hnutí v 21. století, jehož smyslem je prezentace práce s muzejní sbírkou doby státního socialismu a užití jejího materiálu k potřebám odborné a široké veřejnosti.  Součástí výstavy jsou i výtvarné realizace a doprovodné materiály mapující místa paměti věnovaná Fučíkovi na území Československa i mimo něj. Jeho památka, v níž výraznou roli hrál obraz, respektive tvář hrdiny, sloužila k upevňování monopolu komunistické moci. Cílem výstavy tak není jen vypovídat o minulosti, ale především o způsobech, jak se s minulostí zacházelo a zachází dodnes.

„Postava Julia Fučíka nabízí skvělou příležitost pro mezigenerační dialog o minulosti. Současní žáci, kteří se s Fučíkem ve veřejném prostoru nesetkávají, se mohou ptát svých rodičů a prarodičů, proč z českých ulic a náměstí zmizel. Otázku, jestli fučíkovská očista po roce 1989 byla nutná, nechává výstava otevřenou,“ dodává spoluator výstavy Čeněk Pýcha z oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů.

Fotogalerie

Ohlasy v médiích:

Výstava ukáže originál Fučíkovy reportáže i kritické zhodnocení (16. srpna 2020, SeznamZpravy.cz)

Národní památník vystaví Fučíkovu Reportáž (16. srpna 2020, ČRo Radio Praha)

Fučík: Bonviván, hrdina, „umělý“ idol, či autor, jenž Reportáží ovlivnil generace? (19. srpna 2020, Aktualne.cz)

Tvarování heroické figury a její přizpůsobení pro vlastní záměry. Výstava ReporTvář Julia Fučíka nabízí různorodé pohledy i kritický odstup (21. srpna 2020, ČRo Vltava)

Reportáž psaná na toaletní papír na Vítkově: Výstavou se upomíná zavražděný a oslavovaný Julius Fučík (21. srpna 2020, Blesk.cz)

V Národním památníku na Vítkově je k vidění výstava ReporTvář Julia Fučíka (25. srpna 2020, Literarky.cz)