Paměť a dějiny 1/2024 – Protektorát

Články a studie aktuálního vydání revue Paměť a dějiny vás zavedou do období tzv. Protektorátu Čechy a Morava, které bývá právem označováno jako nejtemnější kapitola novodobých českých dějin. Cílem čísla však není ani tak popis hrůz a utrpení, jimiž museli mnozí lidé v té době projít, jako spíš přiblížení mnohotvárnosti a složitosti života v tomto zvláštním státním útvaru.

Dozvíte se tak například, jakou roli hrálo písmeno V v informační válce mezi okupanty a odbojem, poznáte obsah i tvůrce odpudivého časopisu Arijský boj, podíváte se za kulisy filmového festivalu Zliennale a prostřednictvím dobového komiksu nakresleného za mřížemi nacistické káznice nahlédnete například do neblaze proslulé Pečkárny.

Život v protektorátu dále vykreslují příběhy “slušného gestapáka” Eduarda Pagnacca, odbojářky Marie Cibulkové, ziskuchtivé podnikatelky Žofie Veselíkové či nymburského řezníka Františka Vašíčka, jehož osud zaujal dokonce i Bohumila Hrabala. V tomto čísle Paměti a dějin je tato literární postava vůbec poprvé ztotožněna se svou “skutečnou” předlohou.