Vajskebr Jan – Zumr Jan: Gestapo. Velitelský sbor tajné státní policie v Protektorátu Čechy a Morava
Komplexní pohled na velitelský sbor Gestapa v Protektorátu Čechy a Morava. Autoři popisují vývoj a organizaci tajné státní policie a předkládají analýzu kariérní dráhy i dalších životních osudů jejích příslušníků. Kniha obsahuje také 207 medailonů nejvyšších představitelů Gestapa, kteří v letech 1939 až 1945 sloužili v českých zemích.
Ota Konrád, Boris Barth, Jaromír Mrňka (eds.): Collective Identities and Post-War Violence in Europe, 1944–48: Reshaping the Nation
This book analyses the process of ‘reshaping’ liberated societies in post-1945 Europe. Post-war societies tried to solve three main questions immediately after the dark times of occupation: Who could be considered a patriot and a valuable member of the respective national community? How could relations between men and women be (re-)established? How could the respective society strengthen national cohesion?
Libor Jůn, Markéta Kabůrková, David Majtenyi (eds.): ReporTvář Julia Fučíka / Notes and Faces of Julius Fučík
Katalog je pojmenován po výstavě v Národním památníku na Vítkově. Ta se, jak již slovní hříčka titulu napovídá, věnovala jednak příběhu Reportáže, psané na oprátce, posledního a nejvýznamnějšího literárního díla Julia Fučíka, tak také jeho „tváři“ – vizuální podobě a zároveň vývoji jeho reflexí a interpretací ve veřejném prostoru a kulturní paměti společnosti.
Jiří Klůc: Josef Müller: Příběh čs. židovského vojáka druhé světové války
Píše se 17. květen 1945. Koná se slavnostní přehlídka Svobodovy jednotky. Defilé Prahou směřuje z Václavského na Staroměstské náměstí. Přihlíží i prezident Edvard Beneš. Ve věži jednoho z obrněných aut stojí také Josef Müller. Salutuje přihlížejícím Pražanům, kteří obklopují jeho vozidlo. Lidé oslavují konec války.
„Zákon o odporu rozpadu“. Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století
Kniha publikuje odborné referáty přednesené účastníky stejnojmenné mezinárodní konference. Ve svých textech autoři odhalili nové stránky života a tvorby ruského spisovatele a básníka Varlama Tichonoviče Šalamova, věnovali se jak tvorbě prozaické, tak analýze tvorby básnické.
1956. Iluze tání
Mezi únorem a listopadem roku 1956 nastal ve střední Evropě podřízené SSSR přelom, který je obecně označován jako „tání“. XX. sjezd KSSS nejprve prohlásil Stalina za zločince, označil „kult osobnosti“ za deformaci systému a poté funkcionáři této strany zjišťovali, jak na tyto kroky zareagují vazalské země, mezi něž patřily Polsko, Maďarsko, Československo a NDR.
Jan Zajíc: Verše
Básně Jana Zajíce jsou literárním odkazem mladého člověka, který obětoval svůj život pro ideály, jimž věřil. Jeho poezie není dokonalá, ale taková, jakou bychom čekali od nadaného a vyvíjejícího se mladého autora.
Krzysztof Wittels (ed.): Přes hranici. Poláci–Češi ve 20. století na stránkách „Karty“
Publikace reflektuje různé podoby česko-polských kontaktů ve 20. století, jak je zachytil polský časopis Karta.
Karel Kaplan: Protistátní bezpečnost
Z dlouho utajovaných archivních materiálů vytvořil historik Karel Kaplan mozaiku dosud neznámých faktů o pozadí fungování StB a stěžejních událostech té doby. Publikaci z velké části tvoří unikátní přepisy rozhovorů mezi jednotlivými aktéry tehdejšího dění, záznamy z vyšetřovacích protokolů a další dokumentace.
František Stárek Čuňas, Jiří Kostúr: Baráky. Souostroví svobody
Tato kniha se pokouší v co nejširší možné míře zmapovat historii všedního dne českého undergroundu. Komunitní způsob života se dal vést především na venkovských usedlostech, v tzv. barácích, z nichž některé se posléze staly významnými undergroundovými kulturními a společenskými centry.