Výstava Rok 1989

Výstava reflektuje mezinárodní kontext pádu železné opony a kromě pohledů na revoluční rok 1989 v Československu, Německu, Polsku a Maďarsku také představuje portréty výjimečných osobností z těchto zemí, které byly v roce 2014 nominovány na Ceny Paměti národa.

  • Kurátoři výstavy / Curators of the exhibition: Ondřej Matějka, Michal Stehlík
  • Autoři výstavy / Authors of the exhibition: Petr Blažek, Eva Kubátová, Ondřej Matějka, Petr Nosálek, Michal Stehlík, Libor Svoboda
  • Jazyková korektura českých textů / Editing of Czech texts: Anna Macourková
  • Překlad do anglického jazyka / Translation to English: OLDSCHOOL
  • Zdroje fotografií / Sources of photographs: Agencija Gazeta, Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, ČTK, Přemysl Fialka, IPN Archive, Martin Janecke, Ondřej Matějka, Paměť národa / Memory of Nations, Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) / Institute for the Study of Totalitarian Regimes
  • Grafický design / Graphic design: Štěpán Bartošek, Petr Šabach
  • Tisk / Print: Signpek s.r.o.
  • Pořadatelé / Organizers: Ústav pro studium totalitních režimů, Post Bellum, Městská část Praha 3, Národní divadlo
  • Partneři / Partners: Archiv bezpečnostních složek, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Vernisáže výstavy

Výstava Rok 1989 bude součástí festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro

Výstavní projekt „Listopad 89“ ve Zlíně - plakátekPraha/Zlín 13. května 2015 – Letošní festival Zlínské jaro se věnuje 25. výročí Sametové revoluce a součástí programu je také komponovaný výstavní projekt „Listopad 89“, jehož významnou součástí je výstava „Rok 1989“, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Post Bellum a Prahou 3. Výstava Listopad 89´přibližuje prostřednictvím fotografií, dobových plakátů a příběhů pádu železné opony atmosféru roku 1989 ve Zlíně, v Praze i v okolních zemích.Výstava je složena z několika částí. První částí je výstava Rok 1989, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů a Post Bellum k 25. výročí pádu železné opony při příležitosti vyhlašování Cen Paměti národa 2014. Výstava reflektuje mezinárodní kontext pádu železné opony a kromě pohledů na revoluční rok 1989 v Československu, Německu, Polsku a Maďarsku také představuje portréty výjimečných osobností z těchto zemí, které byly v roce 2014 nominovány na Ceny Paměti národa. Druhou část tvoří přes 100 fotografií a dobové plakáty z archivu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Třetí částí jsou pak fotografie Dany Kyndrové dokreslující atmosféru událostí v Praze. Expozici mohou zájemci navštívit do 21. května denně mezi 9 a 17 hodinou v prostorách Zámku Zlín.

Výstava Rok 1989 na náměstí Jiřího z Poděbrad

Ústav pro studium totalitních režimů připravil ve spolupráci s Post Bellum, o.p.s., Městskou částí Praha 3 a Národním divadlem výstavu Rok 1989, která je od 25. listopadu k vidění na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vernisáž této výstavy se uskutečnila v pondělí 24. listopadu 2014 od 16 hodin v prostoru náměstí Jiřího z Poděbrad a následně v Informačním centru Prahy 3, Milešovská 1. Výstava bude umístěna ve volném prostoru náměstí Jiřího z Poděbrad, kde ji můžete navštívit kdykoliv do 21. prosince 2014.

Výstava Rok 1989 na piazzetě Národního divadla

Ústav pro studium totalitních režimů připravil ve spolupráci s Post Bellum, o.p.s., Městskou částí Praha 3 a Národním divadlem výstavu Rok 1989, která byla od 7. listopadu 2014 k vidění na piazzettě Národního divadla v Praze. Výstava reflektuje mezinárodní kontext pádu železné opony a kromě pohledů na revoluční rok 1989 v Československu, Německu, Polsku a Maďarsku také představuje portréty výjimečných osobností z těchto zemí, které byly v letošním roce nominovány na Ceny Paměti národa, jejichž předávání bylo vysíláno v přímém přenose České televize (ČT2) dne 17. listopadu 2014. Výstava byla na piazzettě Národního divadla k vidění do 23. listopadu 2014, poté byla přesunuta na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde ji můžete ve volném prostoru náměstí navštívit kdykoliv do 21. prosince 2014.