Výstava „Brno v srpnu 1969“

Srpen 1969 představuje výrazný mezník v českých a slovenských dějinách 20. století. Srpnové protestní demonstrace, jejich brutální potlačení bezpečnostními složkami a následná vlna represí přinesly zásadní zlom v postojích a chování veřejnosti. Tyto události znamenaly definitivní konec Pražského jara a přesvědčivě ukázaly, že normalizované mocenské špičky vládnoucí komunistické strany se s konečnou platností odvrátily od politiky reforem. Zároveň předznamenaly realitu husákovského Československa v příštích dvaceti letech. Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek, Moravským zemským muzeem, Muzeem Policie ČR a Magistrátem města Brna.

  • Autoři koncepce: Mgr. Milan Bárta, Mgr. Lukáš Cvrček
  • Autoři textů výstavy: Mgr. Milan Bárta, Mgr. Lukáš Cvrček, PhDr. Jan Kalous, PhDr. Jan Břečka
  • Fotografie a obrazová dokumentace: Archiv bezpečnostních složek, Moravské zemské muzeum, Muzeum Policie ČR, soukromý archiv rodiny Muzikářových, soukromý archiv rodiny Valehrachových, soukromý archiv Zdeňka Pavelky
  • Autoři děkují za pomoc Věře Sečkářové z Magistrátu města Brna, PhDr. Janu Břečkovi a Olze Sedláčkové z Moravskéhozemského muzea, Zdeňkovi Pavelkovi, Mgr. Světlaně Ptáčníkové z Archivu bezpečnostních složek, pracovníkům Muzea Policie ČR a Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu
  • Grafický design: MgA. Mária Hostinová
  • Produkce: Mgr. Marek Čulen
  • Jazyková korektura textů: Anna Macourková
  • Překlad: Coilin O´Connor
  • Tisk: Signpek s.r.o.

Zahájení výstavy (Brno, náměstí Svobody, 20.8.2009)

Náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Lehký, první místostarosta městské části Brno-střed Zdeněk Pazdírek, Eva Pánková z Moravského zemského muzea a Jiří Mikulka z Archivu bezpečnostních složek zahájili ve čtvrtek 20. srpna 2009 výstavu Brno v srpnu 1969 na náměstí Svobody v Brně, která bude k vidění až do 17. září 2009. Miroslav Lehký zdůraznil, že je důležité si připomínat minulost naší země i na místech, kde by veřejnost historii nehledala.


Ohlasy v médiích


Pozvánka na výstavu „Brno v srpnu 1969“

Pozvánka na výstavu „Brno v srpnu 1969“ Den před 41. výročí okupace Československa – 20. srpna bude ve 14 hodin na brněnském náměstí Svobody zahájena výstava „Brno v srpnu 1969“. Výstava na hlavním brněnském náměstí je již druhou výstavou o historii Československa na frekventovaném místě moravské metropole. Loni byla k vidění výstava Tváře moci. Brno bylo v srpnu 1969 dějištěm mohutných protestů proti okupaci Československa. V srpnu se navíc na velodromu konalo mistrovství světa v dráhové cyklistice a ve městě byly tisíce fanoušků a desítky novinářů z celého světa. Zprávy o krvavém potlačení protestů se tak donesly i do vzdálených koutů naší planety. O událostech srpnových dnů v roce 1969 natočil ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek režisér Peter Kerekes půlhodinový dokument, který se bude vysílat 21.8. od 20.55 na ČT1.