Václav Havel – Politika a svědomí
Výstava připomíná nedožité osmdesátiny Václava Havla. Na šestadvaceti panelech najde návštěvník výstavy slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie – čistě havlovské i aktualizační – které mají podtrhnout naléhavost výzev. Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ČR ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla.
- Autor koncepce: Jan Hron
- Editor: Pavel Ryjáček
- Jazyková redakce: Anna Macourková
- Grafika: Jaroslav Ježek
- Partneři: Česká centra a Knihovna Václava Havla
Vernisáže výstavy
- Výstava Václav Havel – Politika a svědomí na Univerzitě Curych (2. 12. 2016)
- Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Islámábádu (16. 11. – 17. 11. 2016)
- Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Nymburce (16. 11. – 18. 12. 2016)
- Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Sofii (29. 9. – 31. 10. 2016)
- Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v New Yorku (28. 9. 2016)
- Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v brněnském krytu 10-Z (3.8. – 18. 9. 2016)
- Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Českém centru v Praze (20. 4. – 5. 5. 2016)
Kontakty pro média
Jan Vondryska, vedoucí oddělení výstav, Ústav pro studium totalitních režimů, e-mail: jan.vondryska@ustrcr.cz
Výstava Václav Havel – Politika a svědomí na Univerzitě Curych
Praha / Curych 7. prosince 2016 – V prostorách curyšské univerzity byla v pondělí 5. prosince slavnostně otevřena výstava Václav Havel – Politika a svědomí. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry, Knihovnou Václava Havla, zastupitelským úřadem ČR v Bernu a Oddělením slovanských studií Univerzity Curych.
Vernisáž, která vzbudila velký zájem studentů a profesorů z Univerzity Curych, zahájil velvyslanec ČR ve Švýcarsku Karel Borůvka. V rámci zahájení proběhla krátká přednáška Tomáše Glance o Václavu Havlovi a následovala projekce dokumentárního filmu Andreji Sedláčkové Život podle Václava Havla. Vernisáže se také zúčastnila velvyslankyně USA ve Švýcarsku paní Suzan LeVine.
Sponzorem večera byl Bohemia Sekt a Budweiser.
Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Islámábádu
Praha 22. listopadu 2016 – Výročí nedožitých osmdesátin Václava Havla připomněla ve dnech 16. a 17. listopadu 2016 v pákistánském Islámábádu výstava Václav Havel – Politika a svědomí. Výstava proběhla v exkluzivním společenském a sportovním centru Islamabad Club.
Výstavu představil zástupce velvyslance ČR v Pákistánu Lukáš Musil. Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla.
Na dvaceti šesti panelech naleznou návštěvníci slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou.
„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“ říká o výstavě autor koncepce Jan Hron.
Slavnostního otevření výstavy se zúčastnilo několik desítek členů diplomatického sboru v Islámábádu, nevládních lidskoprávních organizací a rovněž zástupci provincií FATA a Khyber Pakhtunkhwa v pákistánském Národním shromáždění či islámští duchovní, což podtrhlo nadčasový a napříč kulturami a náboženstvími se prolínající odkaz Václava Havla.
Václav Havel – Politika a svědomí v Nymburce
Praha 21. listopadu 2016 – Nedožité osmdesátiny Václava Havla připomíná výstava, která byla slavnostně zahájena v předvečer 17. listopadu na nymburském Náměstí Přemyslovců. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry, Knihovnou Václava Havla a starostou města Nymburk Pavlem Fojtíkem.
„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“ říká o výstavě autor koncepce Jan Hron.
„Naší snahou bylo předložit veřejnosti dokumenty, které přibližují stále aktuální myšlenky Václava Havla,“ doplnil ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra. Po vernisáži na náměstí se hosté přesunuli do blízké kavárny, kde účastníkům přiblížila své vzpomínky na Václava Havla novinářka Petruška Šustrová.
Výstavu je v Nymburce možné shlédnout do 18. prosince 2016.
Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Sofii
Praha/Sofie 24. října 2016 – Výročí nedožitých osmdesáti let Václava Havla připomněla výstava v bulharské Sofii Václav Havel. Politika a svědomí, která byla zahájena v Domě kina.
Výstavu představil zástupce velvyslance ČR v Bulharsku, pan Jaroslav Kamas. Tato výstava, která byla připravena Ústavem pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla, byla součástí filmového festivalu dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou Sofia Biting Docs. Po slavnostním zahájení výstavy následovalo promítání filmu Život podle Václava Havla od Andrey Sedláčkové. V rámci nedožitého výročí prvního českého prezidenta bylo v bulharské Sofii také možné navštívit divadelní představení Audience v bulharském podání.
Kromě připomenutí výročí Václava Havla, které připravilo České centrum v Sofii, se výstava, film a divadelní představení představí v listopadu v bulharském městě Šumen.
Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v New Yorku
Praha / New York 4. října 2016 – V Českém centru v New Yorku byla u příležitosti vyhlášení 28. září Dnem Václava Havla uvedena výstava Václav Havel – Politika a svědomí. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla.
Během slavnostního večera 28. září byla také představena tapisérie Petra Síse a společnosti Art for Amnesty.
Výstava je součástí „Václav Havel Project“, který probíhá v newyorském Českém centru od 27. září.
Na dvaceti šesti panelech najde návštěvník slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou.
„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“ říká o výstavě autor koncepce Jan Hron.
Výstava byla již uvedena v Praze a v Brně a nyní míří do dalších Českých center v zahraničí. Tam ji bude doprovázet bohatý program zahrnující divadelní představení, filmové projekce, přednášky historiků či besedy s pamětníky.
Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v brněnském krytu 10-Z
Praha/Brno 28. 7. 2016 – Nedožité osmdesátiny Václava Havla připomíná výstava, která bude od 3. srpna do 18. září 2016 přístupná v brněnském krytu 10-Z v centru města. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů ČR ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla. Na šestadvaceti panelech najde návštěvník výstavy slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. „Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“ říká o výstavě její autor Jan Hron. Výstavu doplňuje několik starých televizorů a telefonů, na nichž návštěvníci uvidí a uslyší Václava Havla. „Návštěvníci výstavy uvidí také nově otevřenou expozici krytu 10-Z, kterým musí bez průvodce projít, aby výstavu uviděli,“ připomíná historik Pavel Paleček, který zpřístupnil unikátní památku z doby studené války v centru moravské metropole. Kryt 10-Z sloužil jako tajný úkryt pro „klíčové pracovníky“ jihomoravského kraje a města Brna. Nachází se naproti zadního východu brněnské Nové radnice na Husově ulici. Po brněnském uvedení zamíří výstava do Českých center v zahraničí. Tam ji bude doprovázet bohatý program zahrnující divadelní představení, filmové projekce, přednášky historiků a besedy s pamětníky. Výstavu je možné zhlédnout od 3. srpna do 18. září 2016 každý den kromě pondělí od 11:30 do 18:15 (poslední vstup). Školy mají vstup zdarma.
Fotogalerie
Odkazy
Kontakty pro média:
- Jan Vondryska, vedoucí oddělení výstav, Ústav pro studium totalitních režimů, e-mail: jan.vondryska@ustrcr.cz
- Pavel Paleček, ředitel, Americký fond o. p. s., Provozovatel krytu 10-Z, e-mail: pavel.palecek@gmail.com
Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Českém centru v Praze
Praha 21. dubna 2016 – Nedožité osmdesátiny Václava Havla připomíná výstava, která byla zahájena 20. 4. 2016 v Českém centru v Praze. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla. Na 26 panelech najde návštěvník slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou. „Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“ říká o výstavě autor koncepce Jan Hron. Po pražské premiéře zamíří výstava do Českých center v zahraničí. Tam ji bude doprovázet bohatý program obsahující divadelní představení, filmové projekce, přednášky historiků a besedy s pamětníky. Výstavu je bylo možné zhlédnout v Českém centru v Praze (Rytířská 31) do 5. května 2016. Otevírací doba: od pondělí do pátku 11–18 hodin, v sobotu 11–17 hodin. Vstup volný.