Vladimír Novák (1928)

Vladimír Novák se narodil 27. října 1928 v Hranicích na Moravě, kde jeho otec přednášel na vojenské akademii. Po vzniku protektorátu je Novák starší vyloučen z armády a působí jako tajemník na gymnáziu v Nymburce, kde začíná studovat i jeho syn. Ten je z kvarty nasazen do továrny v Čelákovicích a má se vyučit zámečníkem, ale zanedlouho přechází na strojní průmyslovou školu do Prahy, kde se uvolňují místa poté, co jsou ročníky 1924 a 1925 povolány na práci do Německa.
Na sklonku války vzniká v Nymburce z iniciativy jistého Hamtila oddíl protiletecké obrany složený převážně z místních skautů a v průběhu května 1945 se podílí na akcích proti ustupujícím německým jednotkám. Skauti fungují jako kurýři, střeží zajatce a ukořistěný válečný materiál, příležitostně aktivně zadržují německé oddíly. V jejich řadách je i Vladimír Novák. Po válce dokončuje průmyslovou školu a roku 1947 je přijat na Fakultu strojního inženýrství v Brně. Později působí ve státním podniku Chemoprojekt a pracuje na projektech v Litvínově a Semtíně. Změny v Československu po roce 1948 jsou pro Vladimíra Nováka nepřijatelné. Než aby nastoupil povinnou vojenskou službu, rozhoduje se roku 1953 pro odchod do zahraničí. V západním Německu kontaktuje americkou zpravodajskou službu OSS (Office of Strategic Services) a nabízí jí své služby. Po absolvování základního výcviku je odvelen do Bedfordu ve Velké Británii a učí se létat s několika typy výzvědných balonů. Po návratu z Británie je zatčen na letišti, tráví tři dny ve vězení a k balonům nakonec přidělen není. S falešnými doklady podniká cesty do východního Berlína, kde je po čase zadržen. Díky své výborné němčině přesvědčuje vyšetřovatele, že je pouhý pašerák, takže je po třech měsících propuštěn z vazby a vrací se na západ. Američané ho z bezpečnostních důvodů odvážejí do Frankfurtu nad Mohanem a zaměstnávají jej jako projektanta vojenských nemocnic. V roce 1955 odchází do Spojených států. Zde v něm zanedlouho dozrává rozhodnutí vrátit se pro svou dívku do Československa. Po řadě experimentů konstruuje dva neoprénové obleky a dýchací přístroj s dvojitým náustkem. V září 1956 vstupuje poblíž rakouského Hohenau do Dunaje, překonává hranici a plave až na předměstí Bratislavy. V Nymburce kontaktuje svou dívku a společně se vydávají do Krkonoš, ovšem při zkouškách v horských tůních se dvojitý náustek neosvědčuje. Přesto oba zanedlouho za značně dramatických okolností proplouvají Dunajem zpět do Rakouska. Společně odjíždějí do Spojených států, kde žijí dodnes.

Nákres základny v Bedfordu z archivů StB I. Nákres základny v Bedfordu z archivů Stb II. Nákres ubikací v Bedfordu z archivů Stb I. Nákres ubikací v Bedfordu z archivů Stb II. Nákres gondoly výzvědného balonu z archivů Stb Nákres výzvědných balonů typu Card z archivů Stb Nákres výzvědného balonu z archivů Stb Nákres dobové potápěčské výstroje z archivů Stb I. Nákres dobové potápěčské výstroje z archivů Stb II. Pro přehrání videa musíte mít ve svém prohlížeči nainstalován Adobe Flash Player a povolen JavaScript.