Miloš Knorr (1918-2008)

Miloš Knorr se narodil 20. září 1918 v Ostravě, dětství strávil v Ivančicích. Po maturitě nastupuje do záložní důstojnické školy v Pardubicích, kterou absolvuje s vynikajícím prospěchem. Poté studuje na Vojenské akademii v Hranicích (1937-1938), a konečně je přiřazen k 6. dragounskému pluku v Brně.

Miloš Knorr jako britský důstojník Miloš Knorr, New York, 2008

Roku 1940 se napojuje na podzemní organizaci v protektorátu, s jejíž pomocí se přes Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Řecko dostává do Cařihradu, odkud se plaví do jižní Francie. Tak jako mnoho dalších uprchlíků z protektorátu se ocitá ve výcvikovém táboře v Agde, kde se formují samostatné československé jednotky. Jelikož hovoří plynně francouzsky, stává se zanedlouho pobočníkem generála Rudolfa Viesta. Po porážce Francie je spolu s ostatními evakuován do Británie. Zde velí četě protiletecké obrany, než jej roku 1943 československá vláda propůjčuje Britům. V Normandii se vyloďuje již jako důstojník britského 43. předzvědného pluku, s nímž se dostává až k Rýnu. Věnuje se převážně zpravodajské činnosti: sleduje situaci na bojištích, vyslýchá zajatce, dohlíží na repatriaci vězňů z koncentračních táborů.

Po návratu do Československa studuje na Vysoké škole válečné v Praze, kde začíná roku 1947 také přednášet. Krátce po únoru 1948 je mu znemožněna další pedagogická činnost a z rozkazu ministerstva obrany je přeložen k jednomu z pluků na Moravě. Když je vyzván, aby vstoupil do KSČ, bere si čtrnáct dní na rozmyšlenou a s pomocí rozsáhlé sítě kontaktů odchází do Vídně, kde je již očekáván americkými zpravodajci. Nějaký čas působí ve sběrných táborech v Rakousku, jeho hlavním úkolem je odhalování agentů v řadách uprchlíků z Československa, ale zanedlouho odlétá do Londýna a snaží se vrátit do řad britské armády. Když se mu ani po dvou měsících nedaří najít práci v Británii, kontaktuje znovu Američany. Vrací se do Vídně a pod krycím jménem major Peter pokračuje v práci s uprchlíky. V létě 1950 je na vlastní žádost přeřazen do štábu generála Moravce, jenž v té době pracuje pro Brity, v rámci jehož organizace řídí zpravodajské operace v Rakousku a Československu. Aby byl schopen zajistit kvalitnější přípravu agentů, prodělává roku 1953 spolu s dalšími důstojníky několikaměsíční cvičení ve Spojených státech. I tak byly podle jeho pozdějších odhadů ztráty v řadách agentů Moravcovy zpravodajské sítě přibližně třetinové. Poté, co je Moravec roku 1954 odvolán, opouští zpravodajské služby i Miloš Knorr. Odchází do Spojených států a zanedlouho již působí ve vedení jedné z největších amerických zajišťovacích společností, kde pracuje až do odchodu do penze. Umírá 4. července 2008 v New Yorku ve Spojených státech.

Pro přehrání videa musíte mít ve svém prohlížeči nainstalován Adobe Flash Player a povolen JavaScript.