
Securitas Imperii 45/2024
Časopis Securitas Imperii číslo 45 je u příležitosti 35 let od pádu komunistických režimů ve střední Evropě tematicky zaměřen na některé aspekty následného česk(oslovensk)ého, resp. polského procesu „dekomunizace“ a „desovětizace“.
Polský historik Sławomir Cenckiewicz analyzuje okolnosti a průběh pádu vlády Jana Olszewského v červnu 1992, která deklarovala důslednou snahu očistit politický život, státní a vojenskou strukturu od lidí spjatých s bývalou komunistickou mocí. Historik a politik Pavel Žáček předkládá problematiku rozsáhlé skartace materiálů československé Státní bezpečnosti, k níž došlo mezi 28. listopadem a 8. prosincem 1989, včetně konkrétní role či odpovědnosti jednotlivých komunistických hodnostářů. Jan Cholínský představuje prohlášení, memoranda, proslovy a komentáře z let 1989–1993 českých osobností veřejného života usilujících o spravedlivou dekomunizaci společnosti. Jakub Šlouf píše o pozůstalostí exilového básníka a písničkáře Karla Kryla, kterou získal český Národní archiv od jeho vdovy Marlen Kryl, a přibližuje výstavu Ahoj, občani! dosud přístupnou v Muzeu Prahy poblíž Staroměstského náměstí. Konferenci (Ne)vyrovnání se s minulostí v evropském kontextu uspořádanou v listopadu 2024 připomíná přepis diskuze, kterou zde vedli Hana Kordová Marvanová, Martin Mejstřík, Petr Blažek a Kamil Nedvědický. Mezinárodní rozměr zvoleného tématu doplňuje rozhovor Martina Vadase a Jana Cholínského s francouzským historikem Stéphanem Courtoisem, vedoucím mezinárodního autorského kolektivu, který v roce 1997 v Černé knize komunismu publikoval souhrnné pojednání o komunistických zločinech ve světě.
Securitas Imperii 45/2024, Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2024, 1. vydání, počet stran 284, ISSN 1804-1612 (Tištěná verze / Print). ISSN 2787-9348 (Internetová verze / Online).
STUDIE
- Sławomir Cenckiewicz: „Je třeba vyhnat škodnou.“ Pád vlády Jana Olszewského 4. června 1992 – mezi Ruskem, NATO a lustracemi
- Pavel Žáček: „Chlapi, stačilo, to už je moc…“ Ničení agenturně-operativních svazků a spisů na 10. odboru II. správy SNB ve dnech 27. listopadu – 8. prosince 1989
DOKUMENTY
ROZHOVORY
- Jan Cholínský a Martin Vadas – Stéphan Courtois. O kontinuitě Leninovy a Stalinovy revoluce, francouzských trockistech a přijetí Černé knihy komunismu západní veřejností
RECENZE
- Roman Joch … ANDJELKOVSKI, Petr: Americká zakladatelská tradice a současnost.
- Petr Mallota … MOC, Pavel: Šumavští převaděči
- Petr Kreuz … BOOß, Christian – RICHTER, Sebastian: „Kristallhart gegenüber allen Feinden“. Die DDR-Staatsanwaltschaft und das MfS im politischen Strafprozess.
ZPRÁVY
PŘÍLOHA
- Mezinárodní konference (Ne)vyrovnání se s komunistickou minulostí v evropském kontextu
- Petr Blažek – Hana Marvanová Kordová – Martin Mejstřík – Kamil Nedvědický Proč nebyla po roce 1989 zakázána KSČ a její symboly
Securitas Imperii si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo na stránkách knihkupectví Kosmas.