Večer k 75. výročí prvního transportu evropských Židů

Pozvánka na vzpomínkový večer k 75. výročí prvního transportu evropských Židů do Niska nad Sanem (Praha, Knihovna Václava Havla, 24.10.2014)

  • Termín: pátek 24. října 2014 od 18 hodin
  • Místo konání: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
  • Přednášející: Mečislav Borák (Slezská univerzita v Opavě, Jan Dvořák a Adam Hradilek (Ústavu pro studium totalitních režimů).

Dne 18. října 1939 byl vypraven z Ostravy první transport Židů v dějinách holokaustu organizovaný Adolfem Eichmannem. Směřoval do Niska nad Sanem. Deportovaní museli v nedaleké obci Zarczece vybudovat tábor, který měl být destinací pro další transporty z Ostravy, Vídně a Katovic. Od „Plánu Nisko“ se však upustilo a tábor byl zrušen. Část zadržených se vrátila zpět domů, část byla povražděna nacisty v koncentračních táborech a část zahnána do SSSR, kde mnozí z nich skončili v táborech Gulagu. Zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů nalezli v uplynulých dvou letech v ukrajinských archivech stovky spisů NKVD k obětem transportů do Niska. Nově objevené dokumenty společně s osudy deportovaných představí Mečislav Borák, Jan Dvořák a Adam Hradilek. Večer se koná ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.