Hořící keř. Jan Palach v kulturní paměti

Pozvánka na filmový seminář Hořící keř. Jan Palach v kulturní paměti (Praha, ÚSTR, 23.01.2012, 17.00)

  • Termín: čtvrtek 23. 01. 2014, 17 hodin
  • Místo konání: ÚSTR, Siwiecova 2, Praha 3 – Žižkov
  • Hosté: Štěpán Hulík (scenárista a filmový historik), Petr Blažek (odborný poradce, historik) a Jaroslav Pinkas (didaktik dějepisu)
  • Moderátor: Petr Kopal

Filmový seminář představí formou komentovaných ukázek film Hořící keř (2013, režie Agnieszka Holland, scénář Štěpán Hulík): „Drama o alarmujícím činu Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1969. Advokátka Dagmar Burešová se ujímá zastupování jeho rodiny v procesu proti komunistickému poslanci, který znevážil Janovu oběť. Hořící keř je třídílné drama, které pro HBO natočila renomovaná polská režisérka Agnieszka Holland. Toto drama vychází ze skutečných událostí a vystupují v něm reálné postavy. Zaměřuje se na alarmující čin studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti sovětské okupaci Československa v roce 1969. Advokátka Dagmar Burešová se později ujímá jeho odkazu a zastupuje rodinu Palachových v procesu proti komunistickému poslanci, který znevážil Palachovu oběť za svobodu národa. Příběh Jana a Dagmar je příběhem základních lidských hodnot, jako jsou pravda, čest, spravedlnost a odvaha. Boj za svobodu, morální zásady, oběť a vytrvalost v čase zoufalství sjednotily okupovaný národ. O dvacet let později byl totalitní režim smeten. Dvacáté výročí Palachovy smrti v roce 1989 inspirovalo svobodomyslné lidi k protestům, které vedly nakonec k pádu komunismu v Československu a železné opony v Evropě. Dagmar Burešová, která po celý život zastupovala pronásledované představitele opozice, se stala první ministryní spravedlnosti svobodného Československa.“ (Zdroj: HBO Česká republika, http://www.hbo.cz/series/horici-ker.)

Program semináře:

  1. Úvod na téma Jan Palach v kulturní paměti: Petr Kopal
  2. Představení televizního projektu Hořící keř: Štěpán Hulík (scenárista) a Petr Blažek (odborný poradce).
  3. Ukázky z Hořícího keře, komentář Štěpána Hulíka.
  4. Úvod k besedě (cca 15 min.): Jaroslav Pinkas, Hořící keř, Pomník Palachovi a normalizace.
  5. Beseda o dokudramatu Hořící keř s autorem scénáře Štěpánem Hulíkem a s historiky Petrem Blažkem a Jaroslavem Pinkasem.

Záznam