Ústav pro studium totalitních režimů na veletrhu Svět knihy 2015

Ukázka výstavy o komiksové knize Ještě jsme ve válcePraha 11. května 2015

– Ústav pro studium totalitních režimů se letos opět zúčastní mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, který se koná ve dnech 14. – 17. května v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Návštěvníci si budou moci u stánku Ústavu (pravé křídlo, číslo P306) zakoupit za zvýhodněné ceny knihy z jeho produkce. Součástí stánku bude výstava představující komiksovou knihu Ještě jsme ve válce s příběhy pojednávajícími o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí. Kniha získala v roce 2012 prestižní cenu Muriel. Ústav společně s nakladatelstvím Volvox Globator připravil také dvě doprovodné akce. Ve čtvrtek 14. května v 17 hodin představí překladatel Milan Dvořák knihu Vladimira Bukovského Moskevský proces. Pozvání Ústavu přijal také hudebník a badatel Francesco Lotoro, jenž se dlouhodobě věnuje skladatelům, kteří tvořili v koncentračních táborech. Beseda s Francescem Lotorem proběhne rovněž ve čtvrtek 14. května v 18 hodin.

Fotogalerie

Podrobný rozpis doprovodných programů Ústavu pro studium totalitních režimů

  • Beseda nad knihou Vladimira Bukovského Moskevský proces 14. května, 17:00, Komorní sál Představení knihy Moskevský proce s známého ruského disidenta Vladimira Bukovského. Milan Dvořák, Bukovského dlouholetý překladatel, představí také život a dílo této významné osobnosti. Publikace Moskevský proces dokumentuje Bukovského neúspěšnou snahu o uspořádání „norimberského procesu“ nad komunismem v Moskvě v první půli devadesátých let.
  • Za hudbou koncentračních táborů 14. května, 18:00, Komorní sál Pianista Francesco Lotoro představí výsledky svého dlouhodobého pátrání po hudebnících, kteří tvořili navzdory osudu a hudbu skládali i v koncentračních táborech. Pohovoří také o knize Maestro, která o jeho činnosti i osudech jednotlivých skladatelů pojednává a mapuje život nejen Hanse Krásy, Viktora Ullmana či Erwína Schulhoffa, ale i méně známých skladatelů, například Rudolfa Karla, Émila Goué, Berta Boccosiho a dalších.

Kontakty pro média:

  • Alžběta Medková, oddělení publikací, Ústav pro studium totalitních režimů tel: +420 775 281 229, mail: alzbeta.medkova@ustrcr.cz
  • Jan Vondryska, vedoucí oddělení výstav, Ústav pro studium totalitních režimů tel: +420 725 787 529, mail: jan.vondryska@ustrcr.cz