Výstava „Za vaši a naši svobodu“ ve Lvově

  • Termín: Od 30. 10. 2018 do 15. 11. 2018
  • Místo konání: Národní muzeum věznice Lonckeho, Lvov, Ukrajina

Expozice „Za vaši a naši svobodu 1968-2018“, která pojednává o občanech bývalého socialistického tábora ve střední a východní Evropě, kteří protestovali proti okupaci Československa v roce 1968, byla 30. října 2018 otevřena ve lvovském Národním muzeu věznice Lonckeho.

Výstava je mimo jiné výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Ústavem pro studium totalitních režimů a Národním muzeem věznice Lonckeho na digitalizaci dokumentů NKVD uložených v místních archivech.

Panely aktuální výstavy „Za vaši a naši svobodu 1968-2018“ popisují náladu, která panovala před 50 lety v zemích Varšavské smlouvy, a představuje krátké životopisné medailonky občanů, jejichž osud byl poznamenán represivním systémem. Důvodem pro jejich pronásledování bylo často jen veřejné odsouzení sovětské invaze do Československa.

Výstava popisuje i protesty na sovětské Ukrajině v roce 1968. Hlavními hrdiny ukrajinské části výstavy jsou Mustafa Džemilev (který protestoval v Taškentu), Vasil Makuch (Kyjev), Zorjan Popadjuk (Lvov), Michas Kukabaka (Kyjev), Roman Gryn (Užhorod), Michael Lihtsov (Čerkasy), Peter Sarančuk (Mykolaiv), Vladimir Ivkov (Mykolaiv), John Kurilas (Ternopil), Heinrich Altunyan (Charkov) a další.

Výstava byla již uvedena na kyjevském náměstí Svobody. V České republice měla výstava premiéru v rámci akcí připomínajících výročí událostí srpna 1968. Anglická verze výstavy byla uvedena ve Washingtonu a nyní se připravuje v Torontu. Ruská verze výstavy byla k vidění v moskevském Sacharovově centru.