Vernisáž výstavy Za vaši a naši svobodu 1968–2018 na Ukrajině

  • Termín: Od 13. 09. 2018 do 14. 10. 2018
  • Místo konání: Kyjev, Ukrajina

Ve čtvrtek 13. září byla v Kyjevě zahájena ukrajinská verze výstavy Za vaši a naši svobodu 1968–2018. Na rozdíl od ostatních jazykových mutací, které jsou vystaveny v USA, ČR a Rusku, byla vytištěna na velkoformátové panely a bude k vidění v exteriéru – na hlavním kyjevském náměstí Svobody, tzv. Majdanu. Ukrajinští historici navíc výstavu doplnili o další případy protestů proti okupaci, objevené v nedávno odtajněných archivech KGB.

Otevření výstavy se zúčastnili účastníci protestů – Mustafa Džemilev a Zorjan Popaďjuk z Ukrajiny, Joanna Helander z Polska – a dále pak dva příbuzní protestujících –  Jurij Makuch, synovec Vasyla Makucha, a Volodymyr Ivkov, syn Volodymyra Ivkova z Mykolajeva.

Společně se zástupci ukrajinské vlády a parlamentu zahájili výstavu místopředsedkyně Senátu Miluše Horská a velvyslanec České Republiky na Ukrajině Radek Matula.

Za ÚSTR se vernisáže a dalších připomínkových akcí zúčastnil náměstek ředitele Ondřej Matějka a koordinátor projektu zaměřeného na protesty proti okupaci Adam Hradilek.

Videozáznam z vernisáže

Fotogalerie