Výstava Za vaši a naši svobodu ve Washingtonu

  • Termín: Od 04. 04. 2018, 17:30 do 31. 05. 2018
  • Místo konání: Delegace Evropské unie ve Washingtonu

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu a Delegací Evropské unie v USA bude ve středu 4. dubna 2018 zahájena nová výstava Za vaši a naši svobodu přinášející svědectví o protestech proti okupaci Československa v roce 1968 ve státech komunistického bloku.

Výstava byla vytvořena z dokumentů, fotografií a na základě autentických svědectví pamětníků, které pořídili v letech 2008 až 2018 Adam Hradilek, Petr Blažek, Štěpán Černoušek, Michaela Stoilova a další badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů. Výstava má sloužit jako záznam osudů protestujících a také jako pocta jejich vzpomínkám.

Vernisáž výstavy bude zahájena přímo jejím autorem Adamem Hradilkem a Pavlem Litvinovem, vnukem Maxima Litvinova, který byl ve 30. letech 20. století ministrem zahraničí ve Stalinově SSSR. Pavel Litvinov se zúčastnil protestů proti okupaci Československa na Rudém náměstí v Moskvě v roce 1968.

Expozice se skládá ze sbírky více než dvaceti rozhovorů s občany států Východního bloku, kteří odvážně protestovali proti invazi vojsk své země do Československa roku 1968. Jejich osudy a vzpomínky společně s dokumenty ze sovětských, polských, maďarských, německých, bulharských a českých archivů bezpečnostních složek a osobních archivů tvoří základ výstavy, která připomíná letošní padesátileté výročí okupace.

Fotogalerie

(© Embassy of the Czech Republic in Washington, DC)