Výstava Za vaši a naši svobodu 1968–2018 otevřena v Moskvě

  • Termín: Od 24. 08. 2018 do 23. 09. 2018
  • Místo konání: Sacharovovo centrum, Moskva

V pátek 24. srpna 2018, v předvečer 50. výročí protestu „Osmi statečných“ na moskevském Rudém náměstí, zahájil ÚSTR ve spolupráci s Českým centrem, Sacharovovým centrem a sdružením Memorial výstavu věnovanou protestům proti okupaci Československa v zemích Varšavské smlouvy. Expozice bude v Sacharovově centru v Moskvě umístěna do 23. září.

Kromě tvůrců výstavy z řad zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů na vernisáži vystoupil ředitel Sacharovova Centra Sergej Lukaševský, vedoucí politického úseku na velvyslanectví ČR v Moskvě Petr Kroužek a jeden z účastníků demonstrace z roku 1968 Pavel Litvinov. Otevření se zúčastnili i příbuzní dalších účastníků protestu. Výstava je putovní. Její další umístění je již plánováno v Permu a Petrohradě.

Výstava byla vytvořena z dokumentů, fotografií a na základě autentických svědectví pamětníků, které pořídili v letech 2008 až 2018 Adam Hradilek, Petr Blažek, Štěpán Černoušek, Michaela Stoilova a další badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů. Výstava má sloužit jako záznam osudů protestujících a také jako pocta jejich vzpomínkám.

Expozice se skládá ze sbírky více než dvaceti rozhovorů s občany států východního bloku, kteří odvážně protestovali proti invazi vojsk své země do Československa roku 1968. Jejich osudy a vzpomínky společně s dokumenty ze sovětských, polských, maďarských, německých, bulharských a českých archivů bezpečnostních složek a osobních archivů tvoří základ výstavy, která připomíná letošní padesátileté výročí okupace.

Českou verzi výstavy mohou návštěvníci zhlédnout v pražském Skautském institutu.

V dubnu letošního roku byla výstava také uvedena ve Washingtonu v USA.

V září 2018 představíme ukrajinskou verzi výstavy v Kyjevě.