Výstava „Za vaši a naši svobodu“ v Torontu

  • Termín: Od 07. 11. 2018 do 21. 11. 2018
  • Místo konání: Toronto, Kanada

Součástí třídenní konference Making and remaking Europe: Contribution of Czechs and Slovaks v kanadském Torontu bude anglická verze výstavy Za vaši a naši svobodu.

Konferenci pořádá University of Toronto ve spolupráci s Generálním konzulátem v Torontu. Výstava bude otevřena v rámci slavnostního zahájení celé konference 7. listopadu a potrvá do 21. listopadu 2018. Výstavu uvede generální konzul České republiky v Torontu Ivan Počuch.

Výstava Za vaši a naši svobodu přináší svědectví o protestech proti okupaci Československa v roce 1968 ve státech komunistického bloku.

Výstava byla vytvořena z dokumentů, fotografií a na základě autentických svědectví pamětníků, které pořídili v letech 2008 až 2018 Adam Hradilek, Petr Blažek, Štěpán Černoušek, Michaela Stoilova a další badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů. Výstava má sloužit jako záznam osudů protestujících a také jako pocta jejich vzpomínkám.

Expozice se skládá ze sbírky více než dvaceti rozhovorů s občany států Východního bloku, kteří odvážně protestovali proti invazi vojsk své země do Československa roku 1968. Jejich osudy a vzpomínky společně s dokumenty ze sovětských, polských, maďarských, německých, bulharských a českých archivů bezpečnostních složek a osobních archivů tvoří základ výstavy, která připomíná letošní padesátileté výročí okupace.

Výstava byla již uvedena ve Washingtonu a její další jazykové mutace v Praze, v Kyjevě a v Moskvě.