
Výstava „Za vaši a naši svobodu“ v Pardubicích
- Termín: Od 31. 01. 2019 do 08. 03. 2019
-
Místo konání: Univerzita Pardubice
Expozice „Za vaši a naši svobodu 1968-2018“, která pojednává o občanech bývalého socialistického tábora ve střední a východní Evropě, kteří protestovali proti okupaci Československa v roce 1968, bude od 31. ledna ve spolupráci s Univerzitou Pardubice otevřena ve foyer Auly Arnošta z Pardubic. Záštitu nad výstavou převzala místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská.
Panely výstavy „Za vaši a naši svobodu 1968-2018“ popisují náladu, která panovala před 50 lety v zemích Varšavské smlouvy, a představuje krátké životopisné medailonky občanů, jejichž osud byl poznamenán represivním systémem. Důvodem pro jejich pronásledování bylo často jen veřejné odsouzení sovětské invaze do Československa.
Výstava je sestavena z výběru rozhovorů, fotografií a dokumentů, které historici Ústavu pro studium totalitních režimů a jejich spolupracovníci v průběhu deseti let sesbírali.
Výstava byla již uvedena na kyjevském náměstí Svobody a ve Lvově. V České republice měla výstava premiéru v rámci akcí připomínajících výročí událostí srpna 1968. Anglická verze výstavy byla uvedena ve Washingtonu a nyní se připravuje v Torontu. Ruská verze výstavy byla k vidění v moskevském Sacharovově centru.
Výstava bude v prostorách Univerzity Pardubice k vidění do 8. března 2019. Uvedení výstavy je součástí programu Univerzity Pardubice k 30. výročí sametové revoluce.
Ohlasy v médiích:
Univerzita Pardubice představuje unikátní výstavu – Pardubicky.denik.cz, 4. února 2019