Výstava „Za vaši a naši svobodu“ v Bratislavě

  • Termín: Od 08. 11. 2018 do 14. 11. 2018
  • Místo konání: Bratislava, Slovensko

Expozice „Za vaši a naši svobodu 1968-2018“, která pojednává o občanech bývalého socialistického tábora ve střední a východní Evropě, kteří protestovali proti okupaci Československa v roce 1968, byla 8. listopadu ve spolupráci s Ústavem pamäti národa otevřena v Bratislavě v rámci Festivalu svobody.

Panely výstavy „Za vaši a naši svobodu 1968-2018“ popisují náladu, která panovala před 50 lety v zemích Varšavské smlouvy, a představuje krátké životopisné medailonky občanů, jejichž osud byl poznamenán represivním systémem. Důvodem pro jejich pronásledování bylo často jen veřejné odsouzení sovětské invaze do Československa.

Výstava je sestavena z výběru rozhovorů, fotografií a dokumentů, které historici Ústavu pro studium totalitních režimů a jejich spolupracovníci v průběhu deseti let sesbírali.

Výstava byla již uvedena na kyjevském náměstí Svobody a ve Lvově. V České republice měla výstava premiéru v rámci akcí připomínajících výročí událostí srpna 1968. Anglická verze výstavy byla uvedena ve Washingtonu a nyní se připravuje v Torontu. Ruská verze výstavy byla k vidění v moskevském Sacharovově centru.