Čechoslováci v gulagu

Výstava Adama Hradilka a Jana Dvořáka věnovaná osudům československých občanů zavlečených do sovětských koncentračních táborů. Autoři zaznamenali desítky rozhovorů s bývalými vězni a shromáždili množství materiálů z archivů NKVD i autentických předmětů lágrového života. Svědectví vězňů, fotografie a artefakty z lágrů tvoří součást unikátní výstavy, kterou Ústav pro studium totalitních režimů pořádá ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

  • Koncepce výstavy: Adam Hradilek, Jan Dvořák
  • Texty výstavy: Mečislav Borák (úvodní text), Adam Hradilek, Jan Dvořák
  • Odborná spolupráce: Jiřina Dvořáková, Zdeněk Vališ
  • Spolupráce: Štěpán Černoušek, Jakub Daníček
  • Poděkování: Ivan Zoc, Michal Vynohradnyk, Ludevít Végh
  • Zdroj fotografií: DAZO, NARA, ÚSTR
  • Produkce: Lukáš Jiřička, Michal Hroza
  • Grafika: Jaroslav Ježek
  • Anglický překlad: Ian Willoughby, Šimon Daníček
  • Organizátoři: Ústav pro studium totalitních režimů, Knihovna Václava Havla

Vernisáž výstavy

 

Vernisáž výstavy (Ostrava, Praha, 3. června 2013)

V pondělí 3. června 2013 byla v ostravské Staré Aréně (Klub pro kulturu a informace) slavnostně zahájena výstava Čechoslováci v gulagu. Výstavu uvedli její autoři krátkou přednáškou spojenou s projekcí dokumentárního filmu Mrtvá trať režiséra Šimona Špidly. Výstava potrvá do konce června.

Vernisáž výstavy (Dům národnostních menšin, Praha, 26. dubna 2013)

V sobotu 26. dubna 2013 byla v kavárně pražského Domu národnostních menšin slavnostně otevřena výstava Čechoslováci v gulagu, která zde bude veřejnosti přístupná do 17. května 2013. Spolupořadatelem výstavy je Dům národnostních menšin a Svaz přátel Podkarpatské Rusi.

Vernisáž výstavy (Slaný, Knihovna Václava Štěcha, 5. března 2013)

V úterý 5. března 2013 v 17. hod. byla v Knihovně Václava Štěcha ve městě Slaný slavnostně otevřena výstava Čechoslováci v gulagu. Výstavu, kterou z dobových dokumentů připravil Ústav pro studium totalitních režimů, zahajovala spolu s oběma autory i ředitelka knihovny Mgr. Naďa Rollová a Ing. Pavel Bartoníček, zastupitel královského města Slaný. Veřejnosti bude výstava přístupná do 30. března 2013.

Vernisáž výstavy (Severočeské muzeum v Libereci, 30. října 2012)

Dne 30. října 2012 proběhlo ve slavnostním vestibulu Severočeského muzea v Liberci otevření výstavy Čechoslováci v Gulagu – projektu Adama Hradilka a Jana Dvořáka, který je věnován osudům československých občanů zavlečených do těchto táborů. Úvodní slovo pronesl společně s jedním z autorů i první náměstek ÚSTR, Plk. PhDr. Eduard Stehlík, za Severočeské muzeum pak promluvil historik a kurátor PhDr. Lubor Lacina. Výstava byla otevřena do 9. prosince 2012.

Vernisáž výstavy (Knihovna Václava Havla, Praha, 22. března 2012)

Pozvánka na přednášku a vernisáž výstavy „Čechoslováci v gulagu“ (Praha, 22.03.2012) (Praha, 22.03.2012, foto: Přemysl Fialka) Vernisáže v prostorách Knihovny Václava Havla (Galerie Montmartre) se zúčastnil bývalý vězeň gulagu Jan Plovajko, řada předních odborníků na perzekuci Čechoslováků v Sovětském svazu i několik pozůstalých po bývalých vězních. Výstava byla otevřena do 31. 5. 2012.

  • Místo: Knihovna Václava Havla – Galerie Montmartre, Řetězová 7, Praha 1
  • Termín: 22. březen 2012 – 31. květen 2012, otevřeno úterý–neděle: 12.00-18.00
  • Komentovaná prohlídka výstavy: 25. dubna 2012 od 18 hodin a 22. května 2012

Atmosféru vernisáže popsala redaktorka Lidových novin Marta Švagrová v článku Lágry, svědci, archivy.

 

Fotografie z přednášky a vernisáže výstavy (Praha, 22.03.2012)
Video záznam

Výstava v médiích:

Lágry, svědci, archivy

V pražské Galerii Montmartre bylo ve čtvrtek přeplněno. Židle nestačily, i vzduchu bylo dost málo. Lidí stále přibývalo. Vlastně nečekaně. Na stěnách visí portréty, jejichž oči, výraz, „sestřih“ jsou si tak podobné, jasně dokládající, že jde o vězně. Texty vysvětlují, jak a kdy se jejich život navždy změnil. Ve vitríně visící „vaťák“ a ohromné palčáky pošité kožešinou z králíka naznačují, že práce se odehrávaly v mrazu. Na Sibiři, abychom byli přesní. Dopisy shromážděné v jiném koutě dokládají, jak málo informací měli vězni o svých rodinách a rodiny o svých ztracených blízkých. Dojemná svědectví, získaná výpověďmi těch, kteří přežili, jsou otřesná. Ne proto, že tihle autentičtí svědkové jsou už staří, poznamenaní nemocemi a strádáním, o jakém si málokdo dnes vůbec může udělat představu, ale proto, že jsou vlastně bezejmenní. Hrdinové s celoživotním traumatem a cejchem nespravedlivě získaným pro sebe i pro celé své rodiny. Že osudy československých občanů zavlečených v různých etapách minulého století do sovětských gulagů vzbuzují dnes, po sedmdesáti i více letech, tak živý zájem nejen pamětníků (v sále byla řada mladých lidí, a dokonce několik z nich přivedlo i svoje malé děti), je nadějné. A zřejmě na unikátní výstavu složenou ze svědectví vězňů, fotografií a artefaktů z lágrů uspořádanou Ústavem pro studium totalitních režimů přijdou během měsíce jejího trvání další zájemci. Mladí badatelé Adam Hradilek a Jan Dvořák si to za své veliké úsilí zaslouží.

Marta Švagrová, Lidové noviny, 24. 3. 2012