V únoru si připomeneme oběti sovětských pracovních táborů Gulagu

  • Přednášky ČECHOSLOVÁCI V GULAGU

O projektu dokumentace politických represí v Sovětském svazu i třetím dílu publikace Čechoslováci v Gulagu pohovoří v únoru jeho autoři na veřejných besedách v těchto místech:

4. února 2020 od 17:30 hod, Městská knihovna Nymburk – více info zde.

20. února 2020 v 18:00 hod, Regionální muzeum ve Vysokém mýtě – více info zde.

  • Přednáška AKCE NISKO. PRVNÍ SYSTEMATICKÁ DEPORTACE EVROPSKÝCH ŽIDŮ

11. února 2020 v 18:00 hod, Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro

Průběh celé akce a osudy deportovaných Židů, zejména těch, kteří po útěku před nacisty skončili v sovětských pracovních táborech, připomene ve své přednášce historik ÚSTR Jan Dvořák. Více zde.

  • Výstava VLADIMÍR LEVORA (1920–1999) 

18. ledna – 15. března 2020, Galerie U bílého jednorožce, Klatovy

Do poloviny března je možné navštívit výstavu věnovanou dílu malíře Vladimíra Levory, mj. bývalého vězni Gulagu v letech 1939-1942, kterému je věnována jedna z kapitol druhého dílu knižní série Čechoslováci v Gulagu. Vladimír Levora byl kvůli autobiografickým vzpomínkám na internaci v Gulagu v 50. letech odsouzen na 18 měsíců za „pomluvu spřátelené mocnosti“.

Více informací o výstavě najdete zde.

  • Publikace ZE STALINSKÝCH GULAGŮ DO ČESKOSLOVENSKÉHO VOJSKA

Ústav pro studium totalitních režimů podpořil vydání trojdílného katalogu k výstavě, jehož součástí jsou i Levorovy vzpomínky na nucenou práci ve Vorkutě Ze stalinských gulagů do československého vojska. Jedním z autorů životopisné úvodní studie je historik ÚSTR Adam Hradilek.  Katalog je možné zakoupit zde

  • Přednáška ŽIVOTNÍ POUŤ VLADIMÍRA LEVORY (NEJEN) TOTALITNÍMI REŽIMY 

21. února 2020, 17:00, Galerie U bílého jednorožce, Klatovy

Přednáška autorů úvodní životopisné studie katalogu k výstavě VLADIMÍR LEVORA (1920–1999) Adama Hradilka a Lukáše Kopeckého v místě výstavy.

Vladimír Levora byl kvůli autobiografickým vzpomínkám na internaci v Gulagu v 50. letech odsouzen na 18 měsíců za „pomluvu spřátelené mocnosti“