Uplynulo 85 let od německé okupace Čech, Moravy a Slezska

(15. 3. 2024) – Hodinu po půlnoci dne 15. března 1939 se prezident Emil Hácha s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským v Berlíně od Hitlera dozvěděli jeho záměr okupovat za několik hodin zbytek českých zemí a připojit je ke Třetí říši. V případě nesouhlasu s okupací vyhrožoval leteckým bombardováním Prahy. Hácha i vláda nakonec souhlasili.

Během 15. března 1939 tak bez odporu obsadila německá vojska české země. Do Prahy přijel i samotný Adolf Hitler a 16. března 1939 vydal výnos o zřízení protektorátu Čechy a Morava. Protektorát neměl žádnou státní povahu. Naopak, stal se integrální součástí Třetí říše.

Od březnových událostí letos uplynulo 85 let, některé momenty těch dní pro YouTube kanál ÚSTR přiblížil ve videu historik PhDr. Stanislav Kokoška, Ph.D.

Ústav pro studium totalitních režimů děkuje Kanceláři prezidenta České republiky za umožnění natáčení tohoto ojedinělého příspěvku. Náš dík patří také paní Evě Pavlové, první dámě České republiky, která souhlasila s natáčením přímo v autentických v prostorách kanceláře. Fotografie pocházejí z knihy Hitler in Böhmen, Mähren, Memel osobního Hitlerova fotografa Heinricha Hoffmanna.

Související: