Respekt těm, kteří se postavili okupaci

(21. 8. 2024) – Ve středu 21. srpna se konala tradiční pietní akce před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, kde se vzpomínalo na oběti invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Akce se zúčastnil prezident republiky Petr Pavel, premiér Petr Fiala a další ústavní činitelé. Ústav pro studium totalitních režimů reprezentoval ředitel Ladislav Kudrna.


Foto: Archiv ÚSTR a Český rozhlas

Kudrna při této příležitosti uvedl: „Co pro mě znamená 21. srpen 1968? Úctu a respekt ke všem, kteří napříč tehdejším Československem protestovali vůči sovětské okupaci. Smutek nad desítkami obětí, jejichž památka nesmí být zapomenuta. A zároveň rozhořčení nad mediálním kýčem, který adoruje tzv. socialismus s lidskou tváří a tehdejší reformní komunisty, kteří měli nalézt třetí cestu mezi kapitalismem a komunismem.

Jsou to všechno nesmysly. Komunistický režim byl ze své podstaty nereformovatelný. V čele tzv. obrodného procesu stáli pravověrní komunisté, kteří nikdy nepochybovali o tom, že naše zahraniční politika je a bude závislá na Moskvě, pravověrní komunisté, kteří by nikdy nepřipustili svobodné volby a konečně pravověrní komunisté, z nichž mnozí aktivně pomáhali nastolit v únoru 1948 totalitní režim, aby se v 50. letech podíleli na masových nezákonnostech.

A jak se v důsledku ukázalo, byli to (až na jednu jedinou výjimku) slaboši, kteří v rozhodující chvíli zradili národ, aby posléze splnili svoji roli mouřenínů až do hořkého konce a pomáhali nastolit tzv. normalizační režim. Žádná totalita, žádná diktatura nelze reformovat. V principu se jedná o kvadraturu kruhu, kterou rozbil až pád komunismu v listopadu 1989 a nastolení parlamentní demokracie,“ dodal ředitel ÚSTR.

Ústav pro studium totalitních režimů k výročí 21. srpna již minulý rok připravil speciální webový portál Vše o invazi v roce 1968, který zprostředkovává výstupy, jež k letům 1968 a 1969 publikoval v online i tištěné podobě od svého založení v roce 2008. Celkem jde o více než 100 000 stran online dokumentů, které může z jednoho místa pohodlně studovat odborná i široká veřejnost.

Loni na podzim ÚSTR navíc publikoval revue Paměť a dějiny (2/2023), která vyšla u 55. výročí okupace, a na jaře roku 2024 vyšel český překlad knihy Veselina Pramatarova Na nitkách. 1968. Podle skutečné události, která formou komiksu představuje hrdinný odpor tří bulharských studentů vůči okupaci Československa. Již 4. září se pak uskuteční seminář Den hanby i vzdoru: 21. srpen 1969, který se zabývá nejnovějšími poznatky k událostem 1. výročí okupace, kdy během masových protestů rovněž umírali lidé, tentokrát už však nikoliv rukama okupantů.