Jan Dvořák, Jaroslav Formánek, Adam Hradilek: Čechoslováci v Gulagu. Životní osudy krajanů postižených politickými represemi v Sovětském svazu

Kniha se věnuje téměř neznámé historii represí vůči občanům Československa a Čechům žijícím na území Sovětského svazu ve 20. až 50. letech minulého století. Na tragických životních osudech dvanácti Čechoslováků a jejich rodinných příslušníků a přátel demonstruje zvůli sovětské totalitní moci, která nemilosrdně likvidovala či k otrocké práci bezohledně využívala i domnělé odpůrce režimu. Desetitisíce nevinných a často náhodně vybraných lidí se tak octly v soukolí nenasytného molochu v podobě provázané sítě trestně pracovních táborů – neblaze proslulého systému zvaného Gulag.

Kniha vychází jako společná publikace České televize a Ústavu pro studium totalitních režimů vydaná ke stejnojmennému třídílnému dokumentu natočenému k 100. výročí bolševické revoluce v Rusku.

Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

Česká televize – ÚSTR, Praha 2017, 1. vydání, váz., 224 s., ISBN 978-80-7404-235-5 (Česká televize), ISBN 978-80-87912-78-2 (ÚSTR)

Knihu Čechoslováci v Gulagu. Životní osudy krajanů postižených politickými represemi v Sovětském svazu si můžete zakoupit v internetovém obchodě České televize nebo v jejím kamenném obchodě na Kavčích horách.

Více informací o druhém díle Čechoslováci v Gulagu II. Příběhy krajanů popravených či vězněných v Sovětském svazu naleznete zde.

Více informací o třetím díle Čechoslováci v Gulagu III. Příběhy krajanů popravených či vězněných v Sovětském svazu naleznete zde.

Prezentace knihy

Prezentace knihy proběhla dne 23. listopadu 2017 v Knihovně Václava Havla v Praze. Fotografie z prezentace si můžete prohlédnout zde.

Ohlasy v médiích

V soukolí Gulagu (Jan Adamec, 18. března 2019, Respekt, č. 12/2019)