Připomínáme si 70. výročí akce „K“, komunistického zásahu proti mužským klášterům

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 probudily spící řeholníky v 75 českých a moravských klášterech rány do dveří a hlasité povely. Ozbrojené oddíly Sboru národní bezpečnosti plnily úkol komunistické strany: Vyklidit kláštery! Řeholníky soustředili do jedné místnosti, podrobili osobní prohlídce a pak je pod hlavněmi samopalů vyvedli na temné nádvoří. Co bude dál? Jeden z řeholníků vzpomíná, že pozvedl oči k nebi: nebe bylo plné hvězd…

Na webu Ústavu pro studium totalitních režimů si můžete o nechvalně známé akci „K“ přečíst zde nebo zde.

ÚSTR plánoval připomenout zásah komunistické moci proti klášterům přesně 70 let poté výstavou Nebe bylo plné hvězd, kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru však vernisáž odkládáme na 9. srpna 2020.

Rádi bychom však nabídli alespoň malou „ochutnávku“ ve formě unikátních fotografií tajně pořízených P. Františkem Inocencem Kubíčkem OFM. Zachytil na nich běžný den v Internačním klášteře Želiv v roce 1951. Po jeho zatčení fotografie zabavila Státní bezpečnosti.

Klášter Želiv – foto: Jiří Jiroušek

Dokumenty z Archivu bezpečnostních složek využila při přípravě své výstavy Akce K také Moravská zemská knihovna. Výstava měla začít v den 70. výročí zásahu komunistické moci proti klášterům. Z důvodu uzavření knihoven kvůli pandemii koronaviru MZK přenesla její obsah do virtuálního prostředí a doplnila výstavu dalšími soubory materiálů. Vznikla tak výstava i virtuální knihovna. Prezentaci MZK navštivte zde.