Před 82 lety provedli Gabčík a Kubiš útok na říšského protektora

(27. 5. 2024) – Právě dnes před 82 lety provedli Josef Gabčík a Jan Kubiš v Praze útok na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha. Operace z 27. května 1942 s krycím názvem Anthropoid byla úspěšná, Heydrich na následky zranění 4. června 1942 zemřel. Nacisté na atentát odpověděli brutálním terorem, hromadným zatýkáním a popravami. Později provedli i několik zastrašovacích akcí, při niž byly vypáleny vesnice, jejichž obyvatelé byli popraveni nebo odvedeni do koncentračních táborů.

Ústav pro studium totalitních režimů tuto důležitou událost našich dějin zpracoval v uplynulých letech doslova ze všech možných stran a úhlů pohledu. Velké i malé osudy lidí napojených na odbojovou činnost v době protektorátu, respektive spolupracujících na přípravě atentátu, přinesla v podobě studií a článků historická revui Paměť a dějiny:


Tématem se zevrubně zabýval také samostatný seminář Legendy, mýty a nesmysly heydrichiády, jehož videozáznam je dodnes nejsledovanějším příspěvkem Ústavu pro studium totalitních režimů na platformě YouTube:

Seminář se prostřednictvím renomovaných odborníků (například Eduard Stehlík, Jaroslav Čvančara, Vojtěch Šustek aj.) pokusil zodpovědět „věčné“ otázky, respektive mýty spojené s atentátem na Heydricha: Jak to bylo ve skutečnosti s masovým českým udavačstvím? Měl Heydrich židovské kořeny? Podílel se admirál Canaris na likvidaci Heydricha? Obsahoval „granát“ klobásový jed (botulotoxin), způsobující těžké, smrtelné ochrnutí svalů? Co se stalo s protokolem o Heydrichově pitvě? Proč Gabčík nestřílel?

Na webu Ústavu pro studium totalitních režimů můžete k tématu atentátu na nacistu Heydricha ale najít i další pozoruhodné historické dokumenty. Například dva autentické audiozáznamy z manifestace českého lidu pro Říši 2. června 1942 na Staroměstském náměstí, respektive z největšího veřejného shromáždění, které se konalo 3. července 1942 na Václavském náměstí.

Připravil MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Přemysl Fialka