Aktuální stav poznání českého undergroundu


(17. 10. 2024) – Ve středu 16. října proběhl v Knihovně Václava Havla v Praze již devátý ročník konferencí na téma českého undergroundu. Jelikož v časové rovině se loňskou konferencí dospělo do roku 1989, téma pro letošní ročník se přímo nabízelo: „Po devíti letech (vlastně osmi: je zde roční pauza způsobena koronavirem), jsme si řekli, že je na čase se ˏzastavitˊ a ohlédnout se zpět, ale s výhledem do budoucna,“ říká Ladislav Kudrna, garant akce a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Letošní konference dostala název Aktuální stav poznání českého undergroundu a kladla si za cíl odpovědět na některé otázky, které se v této souvislosti v dnešní době nabízejí. Během celodenní konference se o to pokusili historici a badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů, potažmo pamětníci a další osobnosti spjaté s tímto českým fenoménem.

První skupinu přednášejících reprezentoval Jan Cholínský, který nahlédl na „underground optikou historiografie“, Martin Valenta se zaměřil na „československý underground v mezinárodní perspektivě“, Ladislav Kudrna se pokusil odpovědět na otázku, zda „měl český underground politické ambice?“, Miroslav Vodrážka se pustil do „odkrývání bílých míst – chaostorie undergroundu“ a František Stárek Čuňas připomněl, že „underground je život“.

Z řad pamětníků a lidí spjatých s undergroundovým hnutím seznámila zcela zaplněnou Knihovnu Václava Havla Květa Princová s „osobní zkušeností žen v disentu/undergroundu“, nakladatel Jiří Fiedor zmínil „legendy a mýty českého undergoundu“ a na konferenci nechyběl ani „český underground pohledem amerického historika“ zásluhou Trevera Hagena.

A odpověď na to, zda už byly zodpovězeny a prozkoumány všechny otázky okolo undergroundu? Z letošních příspěvků na konferenci se nezdá, že by bylo toto téma už vyčerpané. Takže za rok na shledanou?




Zpracoval MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Júlia Holaňová a Miroslav Vodrážka

Související: