Výstava Ve znamení tří deklarací v Centru Bavaria Bohemia

  • Termín: Od 13. 02. 2019 do 15. 03. 2019
  • Místo konání: Centrum Bavaria Bohemia Schönsee

Německá verze výstavy Ve znamení tří deklarací bude 13. února 2019 otevřena v Centru Bavaria Bohemia v německém Schönsee. Součástí vernisáže bude přednáška Zdeňka Hazdry, jednoho z autorů výstavy, spojená s diskuzí na téma šlechty v Československu a střední Evropě.

Výstavní projekt přibližuje postoje a postavení šlechty v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následně okupace českých zemí nacistickým Německem. Hlavní pozornost je věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé.

„Šlechta jako taková stále vyvolává četné a vášnivé diskuse. Proto je mým přáním, aby tento výstavní projekt nejen připomenul statečnost řady osobností pocházejících z aristokratického prostředí, ale především aby poskytl plastický a neideologický pohled na citlivé téma v kontextu jedné z nejtěžších kapitol našich novodobých dějin,“ říká Zdeněk Hazdra, který tento projekt připravil společně s kolegyní Ditou Homolovou, historičkou působící rovněž na ÚSTR.

Putovní výstava Ve znamení tří deklarací se již od října 2014 postupně představila veřejnosti na Novoměstské radnici v Praze, na zámcích Loučeň, Pardubice, Žďár nad Sázavou a Častolovice, dále v Lomnici u Tišnova, Luhačovicích, Českém Krumlově, Klatovech, Jilemnici a dalších městech. Německá verze výstavy měla premiéru v roce 2016 ve Vídeňské univerzitě a v minulém roce se představila v Českém centru v Mnichově.

Výstava bude v Centru Bavaria Bohemia umístěna do 15. března 2019.

Fotogalerie