V Terezíně proběhla konference o katolické církvi v protektorátu

(30. 4. 2025) – V tzv. půdním divadle v bývalých Magdeburských kasárnách v Terezíně proběhla v uplynulých dvou dnech mezinárodní konference Kladivo a kovadlina, kterou s Památníkem Terezín spolupořádal Ústav pro studium totalitních režimů. Konference s podtitulem Cesta katolické církve Protektorátem Čechy a Morava si kladla za cíl přiblížit situaci české katolické církve v době nacistické okupace. Zvláštní pozornost byla věnována nejen fenoménu rezistence a odboje, ale také způsobům perzekuce a činnosti bezpečnostního aparátu okupační správy, protektorátní každodennosti, ekonomickým otázkám, propagandě atd.



V rámci dvoudenní konference vystoupila se svými příspěvky i řada historiků Ústavu pro studium totalitních režimů. Markéta Doležalová přiblížila stav projektu Virtuální muzeum perzekuce katolické církve na území českých zemí (1938–1989), Jan VajskebrJanem Zumrem pak pohovořili o Církevních referátech Gestapa, Stanislava Vodičková zase na téma Čeští duchovní v koncentračním táboře Dachau. Historička Eva Vybíralová seznámila přítomné s životními osudy bratří-kněží Rothovými v příspěvku Mezi koncentrákem a exkomunikací a Martin Jindra zase s příběhem duchovního Opočenského („Opouš vykonal pro nás mnoho dobrého a my mu to nikdy nemůžeme zapomenout“). V dalších referátech byla řeč například o působení Řeckokatolické církve v Protektorátu Čechy a Morava, proč papež Pius XII. neexkomunikoval Hitlera, jak prožívaly válečná léta v českých a německých komunitách školské sestry apod.



Konference se uskutečnila v rámci projektu č. DH23P03OVV076, „Virtuální muzeum perzekuce katolické církve na území českých zemí (1938–1989)“ s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky v rámci programu NAKI III. Jeho součástí je i stejnojmenná putovní výstava, která byla v terý 29. dubna otevřena veřejnosti v Památníku Terezín a lze ji navštívit zde až do poloviny června.



AUTOR: MARTIN VACEK
FOTO: ÚSTR / MARTIN VACEK