V Terezíně jsme uctili památku obětí nacismu

(19. 5. 2025) – V neděli 18. května se na Národním hřbitově před Malou pevností uskutečnila tradiční Terezínská tryzna, vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce, konaná u příležitosti 80. výročí osvobození.

Ústřední pietní akt proběhl za účasti prezidenta republiky Petra Pavla, premiéra Petra Fialy a přeživšího terezínského ghetta Fedora Gála, který se zde v březnu 1945 narodil. Mezi zvanými účastníky byl rovněž ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ladislav Kudrna a 1. náměstek ředitele ÚSTR Kamil Nedvědický. Vzpomínkovou akci organizoval Památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou.


Terezínská tryzna 2025

„Terezín představuje jeden z nejtemnějších symbolů nacistické zvůle v našich dějinách. Je to místo, kde se koncentruje utrpení tisíců lidí, jejichž životy byly zničeny v důsledku ideologie, která systematicky pošlapávala lidskou důstojnost a právo. Připomínka takového místa je nezbytná – nejen kvůli obětem, ale také kvůli současnosti,“ sdělil Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a současně konstatoval, že v době, kdy se i v demokratických společnostech objevují tendence k oslabování svobody, relativizaci historických zločinů či návratu extrémismu, má Terezín mocnou výpovědní hodnotu. „ Bez aktivní paměti národa je svoboda křehká,“ uvedl doslova.


Za ÚSTR uctili památku obětí nacismu ředitel Ladislav Kudrna a 1. náměstek Kamil Nedvědický

„Terezín je mementem nejen morálním, ale i právním. Právní systém, který umožnil holokaust, vznikl postupnou erozí právního státu. I proto má připomínka obětí své pevné místo v dnešní ústavní kultuře. Je to připomínka toho, že ani ty největší hrůzy nezačínají násilím, ale slovy, která připravují půdu pro jeho legalizaci, “ konstatoval Kamil Nedvědický, 1. náměstek ředitele ÚSTR.

Součástí programu byla i kulturní vystoupení – zazpíval dívčí sbor Puellae cantantes a koncertovali akademici Vídeňské filharmonie. Před koncertem byl promítnut krátký film Miloše Zvěřiny Tomíček. Akce se konala pod záštitou ministra kultury České republiky Martina Baxy, který tím vyjádřil podporu odkazu boje proti totalitním ideologiím a důležitosti zachování historické paměti. Terezínská tryzna tak i letos naplnila své hluboké poslání – připomínat oběti nacistické perzekuce, vzdát jim úctu a varovat před opakováním dějin.


S projevem vystoupil i Fedor Gál, který se v Terezíně narodil na začátku roku 1945

AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO: DOMINIK FAUSTUS / LUBOŠ ZACH