V Moskvě jsme uctili památku pětice Čechoslováků popravených v SSSR

„Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka.“ Takové je motto projektu Poslední adresa, který vznikl jako občanská iniciativa v Rusku a vloni byl spuštěn také v České republice. Smyslem projektu Poslední adresa je uctění jednotlivých, často široké veřejnosti neznámých lidí, kteří se stali obětmi represí politického režimu, a jejichž život vyhasl na popravišti.

Česká Poslední adresa usiluje především o připomenutí obětí českých politických represí. Zároveň však iniciuje i připomenutí památky Čechů, popravených v SSSR. Svou tabulku tak v Moskvě budou mít i někteří Češi, kteří se stali obětmi politických represí konce 30. let v Sovětském svazu. Popravených Čechů a československých občanů bylo jen v Moskvě za necelé dva roky 120. Být cizincem, tehdy v SSSR znamenalo být podezřelým z vyzvědačství a špionážní činnosti.

Dne 3. června v 11 hodin moskevského času byla na adrese Ananjevskij pereulok 5 umístěna plaketa architektu Antonínu Urbanovi, popravenému 7. 6. 1938. Na stejné adrese je v databázi sdružení Memorial evidováno 31 popravených, přičemž téměř polovinu z nich tvoří cizinci, povětšinou odborní pracovníci. V březnu 2018 byla na tomto domě umístěna tabulka účastníkovi arktické expedice Janu Březinovi. Žádost o její umístění podal dnes již zesnulý český historik, profesor Mečislav Borák, jenž mnoho let zasvětil výzkumu politických represí Čechů a občanů Československa v Sovětském svazu. Dne 3. června zde bude umístěna pamětní plaketa dalšímu popravenému Čechovi, jehož osud profesor Borák zaznamenal.

Téhož dne ve 12 hodin moskevského času byla na adrese Bolšaja Nikitskaja 22 umístěna pamětní tabulka automechaniku Konstantinu Maškovi, popravenému 29. 5. 1938 na základě obvinění s jednoduchým zdůvodněním:„… přijel v roce 1923 z  Prahy. V  Moskvě udržuje kontakt s emigrantskými kruhy podezřelými ze špionážní činnosti.“

Ve 14 hodin moskevského času byly na adrese Akademika Petrovskogo 5/1 umístěny hned dvě tabulky dvěma mužům popraveným téhož dne pro podezření ze špionáže. A to úředníku Vladislavu Petrasovi, popravenému 13. 8. 1938, jehož syn Sergej se účastnil bojů u Dukly a po roce 1970 byl vědeckým pracovníkem Vojenského historického ústavu v Praze a v roce 1990 byl povýšen do hodnosti generálmajora. A dále dělníkovi Ignáci Petrukovi, popravenému taktéž 13. 8. 1938.

15 hodin moskevského času byla v ulici Serafimoviča 2, v takzvaném Domě na nábřeží, umístěna pamětní plaketa učitelce tance Gertrudě Arosevové, rozené Freundové, popravené 2. 12. 1937. Gertruda se seznámila se svým budoucím manželem a sovětským diplomatem Arosevem v pražské taneční škole, kde vyučovala. Po jeho odvolání do Moskvy jej následovala do SSSR a během stalinistických čistek pak stejně jako její manžel skončila na popravišti. Mezi popravenými nebylo mnoho žen, nicméně manželky význačných státních a stranických činitelů mnohdy sdílely osud svých manželů a ani Gertrudě se tento osud nevyhnul. Slavnostního aktu umístění pamětní plakety se zúčastní Gertrudin vnuk Dmitrij.

Odhalení pětice těchto pamětních plaket v Moskvě se konalo u příležitosti konference věnované událostem roku 1968 v tehdejším Československu, kterou spoluorganizovaly sdružení Memorial, České centrum v Moskvě, Ústav pro studium totalitních režimů aj. za přítomnosti hostů z řad českých vědců, historiků, pamětníků, novinářů i veřejných představitelů.

Akce proběhla pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pana Radka Vondráčka a za osobní účasti prvního předsedy Senátu ČR pana Petra Pitharta, ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry, zástupce velvyslanectví České republiky v Ruské federaci pana Petra Kroužka, výkonné ředitelky sdružení Mezinárodní Memorial paní Jeleny Žemkovové, příbuzných obětí a dalších hostů z řad českých vědců, historiků, pamětníků, novinářů a obyvatel domů, na jejichž fasádách byly pamětní tabulky umístěny.

Projekt Poslední adresa v České republice realizuje Ústav pro studium totalitních režimů a podporují ho organizace Gulag.cz, sdružení Političtí vězni.cz a Memorial Česká republika.

Pro více informací kontaktujte koordinátorku projektu Poslední adresa Editu Jirákovou: tel. 604 123 798, e-mail: edita.jirakova@ustrcr.cz

Fotogalerie

Ohlasy v médiích

Reportáž, Události – 3. června 2018, Česká televize

Studio ČT24 – 3. června 2018, Česká televize, čas 01:32:00 – 01:43:00)

Témata podle Martiny Maškové – 3. června 2018, ČRo Plus

V Moskvě uctili Sověty popravenou pětici Čechoslováků – 3. června 2018, Novinky.cz

Poslední adresa: V Moskvě uctili pětici Čechoslováků, které SSSR v rámci represí popravil – 3. června 2018, Info.cz

Poslední adresy dalších pěti Čechoslováků připomínají tabulky v Moskvě – 4. června 2018, Český rozhlas, Radio Praha

ОДНО ИМЯ, ОДНА ЖИЗНЬ, ОДИН ЗНАК» – В МОСКВЕ УСТАНОВЛЕНЫ МЕМОРИАЛЬНЫЕ ЗНАКИ ЧЕХАМ, РАССТРЕЛЯННЫМ НКВД – 4. června 2018, Český rozhlas, Radio Praha

V Moskvě uctí památku pětice Čechoslováků popravených v SSSR – 24. května 2018, České noviny