ÚSTR spustil portál k výročí 55 let od invaze do Československa

V noci z neděle na pondělí 21. srpna 2023 uplyne 55 let od chvíle, kdy okupační armády vojsk Varšavské smlouvy překročily hranice Československa, aby potlačily reformní proces zdejšího komunistického režimu přezdívaný “Pražské jaro”. Ústav pro studium totalitních režimů k této příležitosti připravil unikátní webovou stránku, kterou najdete na odkazu:

Vše o invazi v roce 1968

Webový portál zprostředkovává výstupy, které ÚSTR k letům 1968 a 1969 publikoval v online i tištěné podobě od svého založení v roce 2008. Celkem jde o více než sto tisíc stran online dokumentů, které tak může pohodlně z jednoho místa studovat odborná i široká veřejnost.

Zájemci najdou na jednom místě dokumenty bezpečnostních složek ČSSR a SSSR (KGB), textové i audio záznamy vysílání rozhlasu, bohatý fotografický fond srpnových událostí, videozáznamy, přehled obětí invaze, zajímavé dokumenty z badatelny Archivu bezpečnostních složek a mnoho dalšího.

Velkou výhodou je možnost filtrování dokumentů podle klíčových slov, časového rozpětí a dalších parametrů. Například při zadání klíčového slova “bukanýr” webové stránky zpřístupní 16 dokumentů, týkajících se sledování někdejšího prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka hlavní správou rozvědky v letech 1969 – 1970, kdy působil jako čs. titulář v Turecku.

Informační rozcestník doplňuje přehled publikací ÚSTR, které se událostí roku 1968 a souvisejících témat bezprostředně týkají. Výročí okupace se bude týkat i nadcházející číslo revue Paměť a dějiny, kterou ústav vydává.

Odborné komentáře k srpnové okupaci i širší souvislosti těchto událostí mohou médiím poskytnout historikové, kteří na ústavu toto období zkoumají. V případě zájmu o jejich expertní vyjádření prosím kontaktujte tiskové oddělení prostřednictvím e-mailu press@ustrcr.cz