
ÚSTR a Praha 12 společně připomněly konec války



Nahoře: Blanka Zubáková se členy Junáka – 5. středisko Modřany před panely výstavy Počátky teroru / Vlevo: vernisáž výstavy Voláme Londýn v interiéru radnice / Vpravo: Jiří Kolman (syn odbojáře Františka Kolmana) převzal pamětní list za mimořádné přispění k zachování kulturního dědictví Prahy 12
(6. 5. 2025) – Městská část Praha 12 si v pondělí 5. května 2025 důstojně připomněla 80. výročí ukončení druhé světové války v Evropě. Program, který spojoval pietu, vzdělávání i výstavy, vznikl ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Vojenským historickým ústavem (VHÚ). ÚSTR se na projektu podílel jak odborně, tak kurátorsky – zapůjčil výstavní panely a zprostředkoval přednášky historiků.
Tradiční pietní akt se odehrál dopoledne u pamětního místa nedaleko Základní školy T. G. Masaryka. Zúčastnili se ho představitelé Senátu a Parlamentu ČR, zástupci městské části, armády, policie, kulturních spolků i církví. Atmosféru umocnilo vystoupení Ústřední hudby Armády ČR. „Osmdesát let je dlouhá doba, a protože přímých pamětníků ubývá, musíme o to víc připomínat ty, kteří bojovali a umírali za naši svobodu,“ uvedl starosta městské části Vojtěch Kos.
Po pietním aktu se účastníci přesunuli před budovu radnice, kde byla slavnostně zahájena výstava Počátky teroru, připravená Ústavem pro studium totalitních režimů. Tři panely připomněly dramatické události v pohraničí po Mnichovské dohodě v roce 1938. Výstavu uvedla Blanka Zubáková, historička Ústavu pro studium totalitních režimů: „Výstava Počátky teroru přibližuje okamžik, kdy Československo přestávalo být bezpečným domovem a stávalo se cílem nacistické nadvlády a represí. Panely mapují události, které předcházely samotné okupaci v březnu 1939 – od okamžiku podepsání Mnichovské dohody přes vypjatou situaci v pohraničí až po první projevy brutality.“ Jak dodala, při obsazování Sudet a následně i zbytku Československa působil jak wermacht, tak jednotky SS nebo pořádkové a bezpečnostní policie (Gestapo), jež prováděly represe vůči „nepřátelům Říše“. Mnozí z těchto příslušníků získali první zahraniční zkušenosti právě v operacích proti Československu a následně se během války podíleli na nejbrutálnějších zločinech v Polsku, na Balkáně a na okupovaných územích tehdejšího Sovětského svazu. „Věříme, že právě tyto souvislosti je důležité připomínat nejen v době významných výročí, ale i jako varování před tím, kam může vést politika ústupků a nerespektování demokratických hodnot,“ dodala Blanka Zubáková.
Ústav pro studium totalitních režimů od počátku letošního roku zajišťoval cyklus odborných přednášek, které přibližovaly klíčové okamžiky 2. světové války. Závěrečná přednáška Stanislava Kokošky se uskuteční 14. května a bude se věnovat tématu Modřany v Pražském povstání.
„Pro Ústav pro studium totalitních režimů je připomínání výročí konce nacistické okupace přirozenou součástí naší mise. Snažíme se nejen uchovávat paměť, ale také vést veřejnost – a především mladé lidi – k pochopení, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí,“ konstatoval Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.
Ústav pro studium totalitních režimů chce i nadále prostřednictvím výstav, vzdělávacích programů a spolupráce s městy a obcemi otevírat veřejnou diskusi o totalitních obdobích 20. století. I v budoucnu plánuje rozvíjet projekty, které propojují historickou zkušenost s dnešní společností – zejména s důrazem na vzdělávání mladé generace a podporu kritického myšlení. Výročí konce druhé světové války není jen důvodem ke vzpomínce, ale i výzvou k tomu, abychom aktivně pečovali o hodnoty svobody, demokracie a lidské důstojnosti.


Výstavu Počátky teroru na prostranství před radnicí městské části zahájila historička Blanka Zubáková z ÚSTR se starostou MČ Praha 12 Ing. Vojtěchem Kosem
AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO SE SVOLENÍM: MČ PRAHA 12 / ZDEŇKA HOLÁ