UDÁLOST: Soud se po 56 letech vrátil k akci „Vlasatci“

V reakci na rozhovor s historikem Ladislavem Kudrnou o demonstraci mániček v Praze 20. září 1966 zde na webu Ústavu pro studium totalitních režimů, dorazila zpráva o tom, že v pondělí 19. září letošního roku se Obvodní soud pro Prahu 1 po 56 letech k akci „Vlasatci“ vrátil.

O co tehdy šlo? Ve dnech 19. až 21. srpna 1966 vyhledávali příslušníci Veřejné bezpečnosti v Praze při „celoměstské prověrce“ mladé muže, kteří nosili dlouhé vlasy. Zatkli je, podrobili výslechu a následně byl zadržovaný mladík „podle § 75 zák.čís.20/66 Sb. a dle rozhodnutí hygienika ministerstva vnitra ostříhán“. Poté byl druhý den propuštěn. Právník JUDr. Lubomír Müller, jehož specializací je převážně obhajování klientů, respektive politických vězňů, kteří byli utlačováni komunistickým režimem v Česku i na Slovensku a věnuje se také historicky sporným trestním kauzám k tomu poznamenává: „Zajímavé je, že § 75 zákona o péči o zdraví lidu č. 20/1966 Sb. specifikoval odpovědnosti okresních a krajských hygieniků, ale nikde se tu nemluví o hygienikovi ministerstva vnitra.“. Ve skutečnosti šlo samozřejmě o hromadnou perzekuci těch, kteří byli v podezření, že svým vzezřením dávají nesouhlas s tehdejším režimem. Jednou z oněch „mániček“ byl tehdy devatenáctiletý, dnes pětasedmdesátiletý, Martin Maryška z Prahy 1.

Senát pod vedením JUDr. Olgy Kalašové nyní uznal, že Maryška byl ve dnech 20. a 21. srpna 1966 nezákonně zbaven osobní svobody a vyslovil jeho účast na soudní rehabilitaci podle zákona č. 119/1990 Sb. „Soud tak vyslovil Maryškovi morální satisfakci a Maryška precedenčním způsobem otevřel cestu k rehabilitaci dalším podobně perzekuovaným vlasatcům či máničkám. Skutečnost, že po 56 letech jsou mnozí z nich holohlaví, na věci nic nemění,“ dodal k rozsudku Lubomír Müller.

Dodejme, že srpnová akce Bezpečnosti nakonec vedla k tomu, že o měsíc později, 20. září 1966, uspořádali ostříhaní mladíci v Praze demonstraci, kde podle tehdejšího tisku nejenže provolávali hesla Vraťte nám naše vlasy!, nebo Pryč s holiči!, ale pronášeli i „hrubé výroky proti socialistickému řízení“. „Těch mladíků bylo 130. Výsledkem byl soudní proces, kdy 14 obžalovaných bylo odsouzeno za výtržnictví: například zmíněný Martin Maryška dostal osm měsíců odnětí svobody nepodmíněně. Ale to je už další příběh, jímž se nyní zabývá Ministerstvo spravedlnosti,“ uzavírá tuto záležitost právník Lubomír Müller.



Martin Maryška se po 56 letech dočkal satisfakce za tehdejší nezákonné zbavení osobní svobody (foto archiv MM). Martin Maryška v roce 1969 odešel z Československa do Švýcarska a poté do USA, kde točil filmy jako scenárista a režisér. Později proslul jako „sounddesignér“.

Zpracoval -vac-