UDÁLOST: Ladislav Kudrna o solidaritě na festivalu Mene Tekel

Celý tento týden probíhá ve vnitřních i venkovních prostorách na různých místech po celé Praze mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel. Již 16. ročník s tématem Solidarita a zodpovědnost se odehrává také s aktivní podporou Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ředitel Ladislav Kudrna se v pondělí 17. října účastnil slavnostního zahájení festivalu, ve středu 19. října vystoupil v Senátu ČR v rámci konference Solidarita, právo a zodpovědnost v kontextu novodobých dějin s příspěvkem Solidarita s lidmi na okraji – případ Plastic People v roce 1976:

„Solidaritu a zodpovědnost, motto letošního ročníku Mene Tekel, měrou vrchovatou naplnil můj drahý přítel, Otakar Černý, nositel řádu Bílého lva, který mi jednou řekl: ´Nesnáším řeči typu, že Češi jsou národem Švejků! My, letci z Anglie, nebyli žádní Švejci ani zbabělci. Každý den jsme vzlétali do akcí s vědomím, že se nemusíme vrátit. Ale pokud jsme měli padnout, tak za dobrou věc!´ Ve svých 19 letech se stal Otakar jedním z 250 zákládajících příslušníků slavné 311. československé bombardovací perutě, z nichž se konce války dožilo pouhých devět mužů, včetně Otakara Černého, který zodpovědnost a solidaritu ze strany komunistického režimu pocítil na vlastní kůži poté, co byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen a poslán otročit do uhelných dolů.


„Nesnáším řeči typu, že Češi jsou národem Švejků! My, letci z Anglie, nebyli žádní Švejci ani zbabělci.“



Letec RAF Otakar Černý prošel nacistickými i komunistickými lágry / Solidaritu s členy undergroundové skupiny Plastic People vyjádřil i filozof Jiří Němec (foto archiv a Archiv bezpečnostních složek)

Solidaritu, zodpovědnost a velký kus odvahy prokázali před 46 lety další bojovníci proti komunistickému režimu, kteří se zastali v uvozovkách lidí na okraji společnosti, režimem pronásledované a nenáviděné muže s dlouhými vlasy, kteří si chtěli žít po svém. Osobnosti z odlišného spektra společnosti od dramatika Václava Havla, klinického psychologa a filozofa Jiřího Němce až po profesora Jana Patočku, se v březnu roku 1976 postavili za tzv. vlasatce, hrajících, na normalizační poměry, zcela šokující, syrovou ale především nekompromisně svobodnou hudbu, přesně v intencích ideového lídra kapely The Plastic People of the Universe, Ivana Martina Jirouse, jehož dnes již legendární Zpráva o třetím českém hudebním obrození, se stala pro celou jednu generaci návodem, jak žít plnohodnotný život v despotickém režimu. Stalo se, co nikdo nečekal, respektive se vyplnila noční můra normalizačního režimu. Díky procesům s českým undergroundem došlo ke sjednocení opozice na společné platformě – Chartě 77, v níž se sešli dříve nemyslitelné skupiny lidí, od undergroundu po katolický disent či bývalé komunisty.


„Je na každém z nás, jak se v této turbulentní době postaví k solidaritě a zodpovědnosti.“


Solidarita a zodpovědnost získaly v dnešní době zcela nové dimenze. Došlo k hanebnému přepadení Ukrajiny, suverénního státu, ze strany Ruské federace (…) Je na každém z nás, jak se v této turbulentní době postaví k solidaritě a zodpovědnosti. Za sebe se domnívám, že my, historici, musíme nejen veřejnosti předkládat nezkreslený obraz naší komunistické minulosti. Nevěřím v tlusté čáry za minulostí, protože nefungují. Nevěřím, že takzvaná normalizace byla modernizační epochou plnou pozitiv. Nebyla. Normalizace zlomila tomuto národu páteř a do dnešního dne jsme se s ní nevyrovnali. (…) Jako historik jsem skeptický, zda se lidstvo někdy poučí se svých chyb, které mnohdy opakuje stále dokola, ale na druhou stranu zůstávám optimista, pokud denně vidíme statečnost mnoha bezejmenných lidí, kteří neustoupili zlu, a pokud jsme se tady dnes sešli na již 16. ročníku mezinárodního festivalu Mene Tekel, věřím, že zase bude, musí být lépe!“

Mezinárodní projekt Mene Tekel je nekomerčním multidisciplinárním festivalem, jehož cílem je připomínat historické mezníky nejen naší země, ale i dalších států Evropy s přesahem do částí světa, kde jsou porušována základní lidská práva. Projekt ve spolupráci s odbornými a paměťovými institucemi přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Soustřeďuje se zejména na připomínání odkazu obětí nacismu a komunismu. Během festivalového týdne se uskuteční mnoho žánrově různorodých akcí, oslovujících diváky napříč generacemi, zájmy i sociálním postavením. Záštitu nad ním letos převzala místopředsedkyně Senátu PČR RNDr. Jitka Seitlová a vyvrcholí v neděli 23. října.



Ředitel ÚSTR docent Kudrna přednesl úvodní řeč při slavnostním zahájení festivalu v kině Mat (foto Mene Tekel / Jiří Nedvěd) / Záštitu nad festivalem převzala místopředsedkyně Senátu ČR RNDr. Jitka Seitlová (foto Kancelář Senátu ČR)

Připravil MARTIN VACEK