Ředitel ÚSTR se zapojil do čtení jmen obětí holocaustu

(25. 4. 2025) – Ve čtvrtek 24. dubna proběhl na Mariánském náměstí v Praze již 20. ročník veřejného čtení jmen obětí holocaustu, které se koná každoročně u příležitosti Jom ha-šoa – Dne vzpomínání na oběti šoa a hrdinství. Tento pietní akt pořádá Institut Terezínské iniciativy a jeho cílem je připomínat jména žen, mužů i dětí, kteří byli během druhé světové války zavražděni nacistickým režimem.

Letošní ročník měl zvláštní význam – konal se nejen v roce 80. výročí osvobození koncentračních a vyhlazovacích táborů, ale také v době, kdy se otázky paměti, identity a lidských práv stávají opětovně naléhavými v kontextu současných společenských výzev. Ústav pro studium totalitních režimů se této důležité akce každoročně účastní. Symbolicky tak vyjadřuje podporu hodnotám demokratické společnosti, důstojnosti lidského života a respektu k historické pravdě. ÚSTR vnímá připomínání obětí totalitních režimů jako jádro své činnosti – a právě účast na pietních akcích tohoto typu je konkrétním projevem této mise.

Ústav pro studium toalitních režimů letos zastupoval ředitel doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D., který přímo na Mariánském náměstí přečetl několik jmen obětí holocaustu. „Veřejné čtení jmen je hluboce lidským momentem. V záplavě historických čísel a statistik je snadné ztratit ze zřetele konkrétní lidské osudy. Právě proto je tak důležité tato jména vyslovit nahlas – připomenout je jako osoby, ne jako anonymní oběti. ÚSTR se tímto způsobem aktivně hlásí k ochraně historické paměti, ke vzdělávání i k občanské odpovědnosti,“ uvedl ředitel Kudrna.

Ředitel ÚSTR ve svém projevu zdůraznil nezastupitelnou roli ÚSTR v uchovávání paměti národa a v podpoře veřejné debaty o dopadech nesvobody. „Naší úlohou není jen zkoumat minulost, ale připomínat, že paměť je závazek. Jen skrze porozumění historii můžeme předcházet opakování jejích nejtemnějších kapitol,“ řekl doslova. Během tří hodin, mezi 14:00 a 17:00, vystoupily desítky jednotlivců z řad veřejnosti, státních institucí, škol i neziskových organizací. Vyslovení každého jména připomnělo jedinečný lidský život – často ukončený v dětství, v mladém věku, nebo ještě předtím, než mohl vůbec začít. „Čtením jmen navracíme obětem jejich tváře, příběhy a důstojnost. Připomínáme, že za statistikami genocidy stáli konkrétní lidé,“ prohlásil ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus.

Akce se každoročně koná v Den památky obětí holocaustu a hrdinství – Jom ha-šoa. Letošní počet zapojených měst je podle pořadatelů nejvyšší za uplynulé ročníky. ÚSTR děkuje Institutu Terezínské iniciativy za organizaci této významné události a za možnost být její součástí.

AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO SE SVOLENÍM: LAURENZ NEUREITER