Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje

Světlana je některými považována na největší odbojovou organizaci proti komunistickému režimu v bývalém Československu, jiní v ní vidí uměle vytvořenou organizaci někdejší tajné policie StB. Členy Světlany i některé příslušníky Státní bezpečnosti, kteří se podíleli na její likvidaci, spojovala válečná minulost v partyzánských jednotkách, mnozí z nich věřili v socialismus a doufali v lepší život po osvobození. Zklamání z poválečného vývoje a pocit nedostatečného ocenění jejich zásluh stálo na počátku rozhodnutí budoucích velitelů Světlany zahájit odboj proti komunistickému režimu.

Jednoduchý výklad příběhu Světlany neexistuje a na mnohé otázky dodnes hledáme odpovědi. Připravovaná výstava Případ Světlana provede návštěvníky po stopách této tajemstvím zahalené protikomunistické organizace.

Publikace je volně ke stažení zde.

Výstava vznikla ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek a Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm – více informací naleznete na stránkách výstavy a zde.

ÚSTR, Praha 2017, 1. vydání, brož., 94 str., ISBN 978-80-87912-77-5

Katalog Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.