Výstava „Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje“ v Národním památníku na Vítkově v Praze

  • Termín: Od 07. 12. 2018 do 28. 04. 2019
  • Místo konání: Národní památník na Vítkově v Praze

Byla Světlana největší odbojovou organizací bojující proti komunistickému režimu? Nevytvořila ji do velké míry Státní bezpečnost? Co o ní vlastně víme? Výstava Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje provede návštěvníky po stopách této tajemstvím zahalené protikomunistické organizace.

Světlana je některými považována za největší odbojovou organizaci proti komunistickému režimu v bývalém Československu, jiní v ní vidí uměle vytvořenou organizaci někdejší tajné policie StB. Členy Světlany i některé příslušníky Státní bezpečnosti, kteří se podíleli na její likvidaci, spojovala válečná minulost v partyzánských jednotkách, mnozí z nich věřili v socialismus a doufali v lepší život po osvobození. Zklamání z poválečného vývoje a pocit nedostatečného ocenění jejich zásluh stálo na počátku rozhodnutí budoucích velitelů Světlany zahájit odboj proti komunistickému režimu.

Jednoduchý výklad příběhu Světlany neexistuje a na mnohé otázky dodnes hledáme odpovědi. Výstava Případ Světlana provede návštěvníky po stopách této tajemstvím zahalené protikomunistické organizace.

Rozsáhlá výstava Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje umožňuje nahlédnout do pozoruhodných pramenů, a díky nim i do činnosti dobových bezpečnostních složek. Připomíná nejen represe komunistického režimu, ale také osudy jeho sympatizantů a vykonavatelů moci, bez nichž by režim nemohl existovat.

Výstavu, která měla premiéru v září 2017 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek a Národním muzeem. V Národním památníku na Vítkově v Praze bude k vidění od 7. prosince 2018 do 1. dubna 2019.

Dokument o výstavě:

Ohlasy v médiích:

Světlana: příběh odbojové organizace – rozhovor s historikem Liborem Svobodou ve Studiu 6 (6. prosince 2018, Česká televize)

Rozhovor s historikem Zdeňkem Homolou pro Ranní Plus (čas cca 7:46, 6. prosince 2018, Český rozhlas Plus)

Případ Světlana. Výstava připomíná protikomunistický odboj se zastřenou identitou (6. prosince 2018, web ČT 24)

Provokace z dílny StB? Různé teorie kolem organizace Světlana (6. prosince 2018, Týden.cz)

Za letáky elektrické šoky: 70 let »Světlanářů«, které umučili estébáci (6. prosince 2018, Ahaonline.cz)

Osudy odbojářů ze skupiny Světlana (7. prosince 2018, Události ČT)

Výstava mapuje osudy členů odbojové organizace Světlana (7. prosince 2018, Týden.cz)

Lidem ze Světlany rozdali komunisté tresty smrti, teď jejich životy mapuje výstava (8. prosince 2018, Aktuálně.cz)

Špioni, láska k agentovi, útěky přes hranici. Výstava odhaluje příběh odbojové skupiny Světlana (8. prosince 2018, iRozhlas.cz)

Věrnost Světlaně poslala odbojáře na smrt. Říkali, že mě vlekli k soudu už jako batole, vzpomíná dcera velitele (9. prosince 2018, DenikN.cz)

Vzdornou Světlanu rozložili agenti StB. Devět lidí z odboje popravili (28. prosince 2018, iDNES.cz)

Případ Světlana v Mozaice (3. ledna 2019, čas 47:40, Český rozhlas Vltava)

Čeští partyzáni po válce natočili, jak zajali německého generála. Podívejte se na unikátní film, který se našel v Austrálii (21. února 2019, DenikN)

Odbojová skupina Světlana stále fascinuje historiky (6. prosince 2018, Echo, Magazín studentů VOŠP)

Nikdo se neomluvil, stěžuje si vnučka oběti komunistické zvůle proti skupině Světlana (24. března 2019, Aktuálně.cz)

Recenze:

Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje (Petr Svoboda, Marginalia Historica 2/2017)