Pavla Plachá: Zpřetrhané životy. Československé ženy v nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück v letech 1939–1945

První ucelená historická práce o československých ženách, které prošly za druhé světové války vězněním v centrálním ženském koncentračním táboře nacistického Německa v Ravensbrücku.
Na základě vzpomínek přeživších a rozsáhlého tuzemského i zahraničního archivního výzkumu autorka odhaluje v kontextu perzekuční politiky nacistického režimu vnitřní strukturu této skupiny a představuje čtenářům typologii vězeňkyň.
Vůbec poprvé jsou systematicky popsány skupiny, které byly po dlouhá desetiletí tabuizovány či marginalizovány a doposud zůstávají stranou zájmu širší veřejnosti, jako například československé občanky německé národnosti, ženy z Těšínska nebo ženy židovského a romského či sintského původu ze Slovenska a Podkarpatské Rusi.
Prostor je dán v českém prostředí dosud opomíjeným specificky ženským aspektům věznění, jako jsou sexualizované násilí, mateřství nebo intimní vztahy mezi ženami v koncentračním táboře.
Námětem jsou i interpretační proměny a vzorce kolektivního vzpomínání na Ravensbrück v poválečném Československu. Stranou pozornosti nezůstává ani osobní rovina vzpomínání včetně vzpomínek žen, které po válce z politických důvodů opustily Československo.
Biograficky laděný způsob zpracování tématu dodává textu na čtivosti. Knihu doprovází rozsáhlá obrazová příloha. Řada fotografií a reprodukcí je publikována vůbec poprvé.

Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

ÚSTR – Pulchra, Praha 2021, 1. vydání, váz., 496 s., ISBN 978-80-88292-89-0 (ÚSTR), ISBN 978-80-7564-058-1 (Pulchra)

Knihu Zpřetrhané životy. Československé ženy v nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück v letech 1939–1945 si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.

Prezentace knihy

Prezentace knihy proběhla 4. listopadu 2021 v Národním památníku hrdinů heydrichiády v Praze. Fotogalerii a videozáznam si můžete prohlédnout zde.

Ohlasy v médiích

Jak se trhaly životy. Nová publikace přibližuje ženské osudy v táboře Ravensbrück (Vratislav Maňák, ČT24, 22. října 2021)

V Ravensbrücku skončily tisíce žen z ČSR. Novorozené děti tam umíraly kvůli nedostatku výživy, říká historička (Anna Sochorová, Deník N, 13. listopadu 2021)

V Ravensbrücku nebyly jen komunistky, říká historička. Ženy trpěly i sexualizovaným násilím (Ľubomír Smatana, iRozhlas.cz, 13. listopadu 2021)

Zpřetrhané ženské životy: Vzpomínky z Ravensbrücku (Petr Zídek, Novinky.cz, 7. května 2022)

Zpřetrhané životy. Československé ženy v nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück v letech 1939–1945 (Iva Sturmová, Dějiny a současnost 2/2022)