Nikolaj Siněvirskij: Smerš. Rok v táboře nepřítele (ed. Jan Dvořák)

„Vítězové neodpouštějí“ – tak lze charakterizovat aktivity sovětské vojenské kontrarozvědky Smerš na územích osvobozených Rudou armádou v závěru 2. světové války. Z velké části dodnes zůstávají obestřeny tajemstvím. Faktem však je, že s příchodem sovětských vojsk na území předválečného Československa i zde zaznamenáváme řetěz zatýkání, věznění a deportací civilního obyvatelstva.
Deníkové zápisky Michaela Mondiče (pod pseudonymem N. Siněvirskij): Smerš. Rok v táboře nepřítele představují jedno z mála bezprostředních svědectví o nezákonné činnosti Smerš na osvobozeném území východní Evropy i Československa. Tento rodák z Podkarpatské Rusi v meziválečném období studoval na Ruském spolkovém gymnáziu v Praze, kde se zapojil také do aktivit protibolševické emigrace. Na Podkarpatskou Rus se vrátil na podzim 1944, těsně před příchodem Rudé armády. Díky svým jazykovým znalostem byl vybrán za překladatele jedné z jednotek Smerš. S ní se přes Slovensko a Moravu dostal až do Prahy. Během posledních válečných týdnů se tak stal svědkem zatýkání mnohých ruských, ukrajinských či běloruských protibolševických emigrantů, ale i dalších sovětskému režimu nepohodlných osob.
Soubor Mondičových vzpomínek s názvem Smerš – god ve straně vraga vyšel poprvé v roce 1948, kdy jejich autor už pobýval v emigraci. Právě tyto vzpomínky často posloužily jako jediný doklad o osudu některých perzekvovaných osob, protože přístup k jakýmkoliv dokumentům z provenience sovětských bezpečnostních složek byl po celá desetiletí nemožný.

Publikace je volně ke stažení zde.

ÚSTR, Praha 2014, 1. vydání, váz., 169 s., ISBN 978-80-87912-23-2

Knihu Smerš. Rok v táboře nepřítele si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.